Rosjanie zniszczyli największy samolot świata. Należał do Ukrainy

Maksym SłomskiSkomentuj
Rosjanie zniszczyli największy samolot świata. Należał do Ukrainy
Kiedy niemal dwa lata temu informowaliśmy Was o tym, że największy samolot świata wylądował w Polsce, nie podejrzewaliśmy że za jakiś czas będziemy donosić o tym, że został zniszczony. Dziś nadszedł ten dzień. Ukraina potwierdziła, że Rosjanie zniszczyli samolot Antonow An-225 Mrija stacjonujący na lotnisku w pobliżu Kijowa. Stało się to w efekcie walk wojsk ukraińskich z rosyjską armią na lotnisku w Hostomlu.

Czytaj także: Unia Europejska postanowiła. Rosyjska telewizja wyrzucona z Europy

Zniszczono samolot Antonow An-225 Mrija

Antonow An-225 Mrija spłonął 27 lutego 2022 roku na lotnisku w Hostomlu w wyniku agresji rosyjskiej na Ukrainę. Informację traktowano jako plotkę do czasu, gdy potwierdzili ją oficjele strony ukraińskiej.

Zobacz też: Tej broni panicznie boją się Rosjanie. Niszczy czołgi jak domki z kart

„Największy samolot świata „Mrija” (pol. Sen) został zniszczony przez rosyjskich okupantów na lotnisku pod Kijowem. Odbudujemy samolot. Spełnimy nasze marzenie o silnej, wolnej i demokratycznej Ukrainie” – napisano dziś na oficjalnym profilu Ukrainy na Twitterze.



Antonow An-225 Mrija był największym samolotem na świecie. Był wykorzystywany przez ukraińskie linie Antonov Airlines od 2001 roku. Jego masa własna wynosiła 200 ton, a ładownia była w stanie pomieścić 250 ton ładunku. Zasięg? 15 400 km. Przelotowa prędkość maksymalna? 800 km/h. Rozpiętość skrzydeł tego giganta była równa 88,4 metra, przy długości kadłuba na poziomie 84 metrów oraz wysokością 18,1 metra. To wszystko przeszłość.

Antonow An-225 Mrija odwiedzał Polskę

Antonow An-225 Mrija lądował w Polsce m.in. 14 sierpnia 2003 roku w Poznaniu oraz 3 marca 2005 roku w Pyrzowicach, skąd maszyna transportowała łącznie 8 helikopterów (!) do Algierii. W kwietniu 2020 roku przywiózł na warszawskie Lotnisko Chopina 7 milionów maseczek ochronnych, kilkaset tysięcy kombinezonów i przyłbic ochronnych dla medyków, w związku z pandemią COVID.

Źródło: Ukraina, zdj. tyt. Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.