Powstał nowoczesny system wykrywania przeszkód lotniczych. To projekt z Polski

Anna BorzęckaSkomentuj
Powstał nowoczesny system wykrywania przeszkód lotniczych. To projekt z Polski

Po 3 latach badań firma Creotech Instruments pomyślnie zakończyła realizację projektu znanego pod nazwą SAMPLE. W jego ramach opracowała kompleksowy system automatycznego wykrywania i monitorowania przeszkód lotniczych w pobliżu lotnisk i lądowisk, który teraz przechodzi w fazę komercjalizacji. Uruchomienie tego systemu pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa lotniczego w naszym kraju i nie tylko.

SAMPLE – system, który zwiększy bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej

Projekt SAMPLE został zrealizowany we współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej oraz AP-Tech Sp. z o.o. Jego wartość wyniosła około 17,5 miliona złotych, przy czym około 12,7 miliona złotych z tej kwoty sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

System Automatycznego Monitorowania Przeszkód Lotniczych i Ewidencji (SAMPLE) w unikalny sposób łączy dane satelitarne z danymi pozyskiwanymi za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, kamer wizyjnych i skaningiem LiDAR. Ma być w związku z tym świetnym narzędziem do monitorowania i wykrywania w czasie rzeczywistym przeszkód w przestrzeni powietrznej. Może więc znaleźć zastosowanie u operatorów lotnisk, lądowisk, vertiportów oraz jednostek samorządu terytorialnego i administracji państwowej.

„Projekt SAMPLE to nie tylko innowacyjne na skalę światową rozwiązanie, ale również dowód na zdolność Creotech Instruments do przewodzenia w branży. Dzięki 3-letnim wysiłkom i we współpracy oraz zaangażowaniu ze strony naszych partnerów PAŻP i AP-Tech, stworzyliśmy realne rozwiązanie, które przechodzi obecnie w fazę komercjalizacji. Projekt był wymagający od strony technologicznej, administracyjnej oraz formalno-prawnej, a mimo to zrealizowaliśmy go zgodnie z przyjętymi założeniami i harmonogramem, osiągając wszystkie wyznaczone cele.”, powiedział Piotr Mazur, Kierownik Projektu w Creotech Instruments S.A.

Jak Creotech Instruments informuje, najważniejszą zaletą systemu SAMPLE jest zdolność do automatycznego generowania danych dotyczących przeszkód lotniczych i ukształtowania terenu na podstawie wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych (Earth Observation), danych pozyskiwanych za pomocą bezzałogowych statków powietrznych (BSP), chmur punktów ze skaningów LiDAR oraz stałych kamer wizyjnych. System jest w stanie automatycznie tworzyć i aktualizować bazę danych o przeszkodach oraz prowadzić bieżącą analizę ruchu i wykrywać zdarzenia niepożądane związane z przeszkodami lotniczymi.

„Creotech wielokrotnie dowodził już swoich wysokich kompetencji w obszarze rozwiązań kosmicznych oraz kwantowych, natomiast to przedsięwzięcie pokazuje, że potrafimy realizować również złożone projekty z dziedziny Earth Observation. SAMPLE jest bardzo dobrym przykładem praktycznego wykorzystania danych satelitarnych na potrzeby poprawy bezpieczeństwa w ruchu lotniczym i dronowym. Zdjęcia satelitarne zapewniają aktualną, wiarygodną informację o istniejących i nowo pojawiających się przeszkodach lotniczych, co czyni nasze rozwiązanie szczególnie użytecznym. System eliminuje najważniejsze niedogodności związane z dotychczas stosowanymi metodami monitorowania przeszkód lotniczych – w większości pozyskiwanych w sposób manualny poprzez badania w terenie. Obecnie rozpoczynamy fazę komercjalizacji tego produktu i weryfikowania jego potencjału biznesowego u końcowych odbiorców z branży lotniczej.”, powiedział dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Rozwiązanie wykorzystujące sieci neuronowe

Warto wspomnieć, że system SAMPLE działa w oparciu o autorskie algorytmy oraz dzięki metodom nauczania maszynowego z zastosowaniem sieci neuronowych. Ponadto jest nieograniczony geograficznie, a więc może być wykorzystywany nie tylko w Polsce, ale również w innych miejscach na świecie.

Oczywiście czas dopiero pokaże, jak powszechnie system SAMPLE będzie wykorzystywany w praktyce oraz jaka jest jego rzeczywista skuteczność. Warto jednak trzymać kciuki za jego sukces.

Źródło: mat. prasowe

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.