Nvidia dołącza do superkomputerowego konsorcjum, by wesprzeć walkę z koronawirusem

Maksym SłomskiSkomentuj
Nvidia dołącza do superkomputerowego konsorcjum, by wesprzeć walkę z koronawirusem
{reklama-artykul}
Walkę z koronawirusem wspierają firmy z całego świata – produkując respiratory, maski i testy pozwalające na wykrywanie COVID-19, przekazując służbie zdrowia potrzebne fundusze, czy też udzielając mocy obliczeniowej swoich komputerów i superkomputerów badaczom pracującym nad lekami i szczepionkami na koronawirusa. Teraz ostatniego z wymienionych typów pomocy postanowiła udzielić NVIDIA.

NVIDIA stała się właśnie częścią COVID-19 High Performance Computing Consortium – grupy przedsiębiorstw, uniwersytetów, laboratoriów i rządowych agencji, która dąży do przyspieszenia metod wykrywania, leczenia zakażeń i powstrzymywania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Firma udzieli konsorcjum dostęp do swojego superkomputera DGX SATURNV, i nie tylko.

Pomoc ze strony NVIDII ma skupiać się przede wszystkim na dzieleniu się ekspertyzą w dziedzinach sztucznej inteligencji, biologii oraz optymalizacji obliczeń komputerowych prowadzonych na dużą skalę. Dzięki sztucznej inteligencji NVIDII badacze powinni uzyskać dostęp do danych przetwarzanych znacznie szybciej niż dotychczas.

saturnv
Superkomputer DGX SATURNV. | Źródło: NVIDIA

Wspomnianej ekspertyzy innym uczonym zrzeszonym w konsorcjum udzielą naukowcy pracujący dla NVIDII, którzy utworzyli swoisty „zespół do zadań specjalnych”. Na jego czele staną Ian Buck, wiceprezes i menedżer generalny działu Accelerated Computing w NVIDII. Zdaniem Bucka Covid-19 High Performance Computing Consortium to program Apollo naszych czasów.

„To nie jest wyścig na Księżyc. To wyścig dla ludzkości. Statkami kosmicznymi są superkomputery, a ich paliwem jest naukowa wiedza”, powiedział Buck. „Nvidia udzieli pomocy, sprawiając, że te statki będą w stanie podróżować tak szybko, jak to możliwe.”

W sumie, wspomniane konsorcjum, dysponuje dostępem do ponad 30 superkomputerów, których moc obliczeniowa łącznie wynosi około 402 petaflopy. Poza NVIDIĄ jego partnerami są chociażby IBM, AMD, Microsoft czy Google. Pełną listę partnerów znajdziecie pod tym adresem.

Przypominamy, że Wy także możecie udzielić naukowcom pracującym nad lekami na COVID-19 i szczepionkami zapobiegającymi chorobie mocy obliczeniowej swoich komputerów. Pozwala na to projekt Folding@home. O tym, jak się do niego przyłączyć, przeczytacie tutaj.

Źródło: NVIDIA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.