Naukowcy chcą stworzyć przycisk, który zatrzyma AI

Aleksander PiskorzSkomentuj
Naukowcy chcą stworzyć przycisk, który zatrzyma AI

Wraz z rosnącym potencjałem sztucznej inteligencji rośnie również świadomość potencjalnych zagrożeń z nią związanych. Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, we współpracy z badaczami OpenAI, proponują skupić się na regulacji sprzętu AI jako kluczowej metodzie zapobiegania szkodliwemu wykorzystaniu tej technologii.

Rosnący potencjał sztucznej inteligencji niesie ze sobą nie tylko ogromne możliwości, ale i wyzwania związane z potencjalnym nadużyciem tej technologii. Jednym z kluczowych punktów zapalnych jest kwestia sprzętu AI, czyli infrastruktury fizycznej niezbędnej do trenowania i uruchamiania modeli AI.

Ogromna skala

Trening modeli AI wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych. Wykorzystuje się do tego liczne procesory graficzne i specjalizowane układy scalone, a sam proces może trwać tygodnie, a nawet miesiące. Taka infrastruktura jest kosztowna i wymaga dużej ilości energii elektrycznej.

Co więcej, produkcja zaawansowanych chipów niezbędnych do treningu modeli AI jest skoncentrowana w rękach ograniczonej liczby firm – obecnie to AMD i NVIDIA. To z jednej strony ułatwia kontrolę nad dystrybucją tych chipów, ale z drugiej strony stwarza kłopot w postaci monopolizacji i nadużyć.

Istnieje realne ryzyko, że zaawansowane modele AI mogą zostać wykorzystane do szkodliwych celów. Może to obejmować rozpowszechnianie dezinformacji, manipulację opinią publiczną, cyberataki, a nawet tworzenie autonomicznej broni.

Wyzwania regulacyjne

W kuluarach pojawiają się coraz częstsze dyskusje na temat potrzeby regulacji sprzętu AI. Regulacja taka miałaby na celu zwiększenie przejrzystości poprzez ujawnienie informacji o specyfikacjach i zastosowaniu sprzętu wykorzystywanego do sztucznej inteligencji. Wśród proponowanych środków znajduje się także ograniczenie sprzedaży, czyli kontrola dystrybucji chipów AI do wybranych podmiotów i krajów, a także stworzenie globalnego rejestru, który śledziłby sprzedaż i wykorzystanie tego typu chipów. Dodatkowo, istotnym elementem regulacji ma być włączenie przycisków awaryjnych, umożliwiających zdalną dezaktywację chipu AI.

Korzyści płynące z regulacji sprzętu obejmują m.in zmniejszenie ryzyka szkodliwego wykorzystania AI, zwiększenie zaufania do technologii oraz promowanie rozwoju odpowiedzialnej i etycznej sztucznej inteligencji. Jednakże regulacja ta niesie ze sobą również pewne wyzwania, takie jak utrudnienia w rozwoju AI, które mogą prowadzić do zwiększenia kosztów i złożoności procesu tworzenia nowych modeli. Istnieje także ryzyko nadużyć, gdzie mechanizmy regulacyjne mogą być wykorzystane do celów politycznych lub gospodarczych. Poza tym, pojawiają się też kwestie etyczne, takie jak zagrożenie naruszeniem prywatności i bezpieczeństwa użytkowników.

Pól do merytorycznego zaopiekowania jest wiele, prawda?

Co dalej?

Regulacja sprzętu AI jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedzialnego rozwoju tej technologii. Należy jednak rozważyć potencjalne korzyści i wyzwania związane z tym procesem. Ważne jest również, aby regulacja sprzętu AI była częścią szerszej strategii obejmującej również regulację innych komponentów sztucznej inteligencji, takich jak dane, algorytmy i modele.

źródło: PDF / fot. DALLE-3

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.