NASA przesłała pierwsze wideo UHD z odległości 30 mln km. Oczywiście przedstawiało kota

Anna BorzęckaSkomentuj
NASA przesłała pierwsze wideo UHD z odległości 30 mln km. Oczywiście przedstawiało kota

NASA pochwaliła się, że użyła swojego najnowocześniejszego systemu komunikacyjnego, aby z sondy oddalonej o 31 milionów kilometrów przesłać na Ziemię pierwsze wideo o rozdzielczości Ultra HD. Jakie wideo? Cóż, w tej kwestii agencja chyba nie mogła dokonać lepszego wyboru.

Wideo przesłane laserem

Omawiane wideo trwało dokładnie 15 sekund i przedstawiało pomarańczowego kota o imieniu Taters, bawiącego się laserem na kanapie. Z pomocą tego wideo NASA pokazała, iż możliwe jest przesyłanie danych w kosmosie z większą przepustowością. Taka większa przepustowość będzie potrzebna przy realizowaniu przyszłych misji w dalszych zakątkach kosmosu, zwłaszcza misji załogowych.

Film został przysłany na Ziemię z pomocą nadajnika-odbiornika laserowego umieszczonego na sondzie Psyche, która podróżuje do głównego pasa asteroid między Marsem a Jowiszem w celu zbadania tajemniczej asteroidy bogatej w metal. Kiedy nadajnik wysłał wideo, sonda znajdowała się 80 razy dalej od Ziemi niż Księżyc.

Zakodowany sygnał przesłany w bliskiej podczerwieni przez Psyche został odebrany przez Teleskop Hale’a w Obserwatorium Palomar w hrabstwie San Diego, a stamtąd wysłany do Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) NASA w południowej Kalifornii. Wysłanie wideo na Ziemię zajęło 101 sekund – przy maksymalnym oferowanym przez system bitrate na poziomie 267 megabitów na sekundę.

Kot nie tylko dla memów

Dlaczego NASA zdecydowała się akurat na przesłanie wideo przedstawiającego kota? Nie chodzi tu tylko o kwestie publicystyczne i memiczny potencjał. To wideo nawiązuje bowiem do historii telewizji w Stanach Zjednoczonych. Gdy w latach 20. XX wieku zainteresowanie telewizją w USA zaczynało rosnąć, jako nagranie testowe transmitowano obraz Kota Feliksa. Jest to postać, która najpierw była znana z niemych kreskówek, a potem pojawiała się i w animacjach z głosem.

NASA wideo
Zespół z JPL NASA, który odpowiada za system komunikacji laserowej sondy Psyche. | Źródło: NASA

Warto wspomnieć, że rudy kot Tabby przedstawiony na wideo NASA to kot jednego z pracowników Laboratorium Napędu Odrzutowego. „Szlaczki” nałożone na wideo to zaś po prostu grafiki testowe, przedstawiające chociażby ścieżkę orbitalną sondy Psyche.

Znaczące osiągnięcie

Chociaż wykorzystanie transmisji laserowej zamiast transmisji radiowej do kosmicznej komunikacji było już demonstrowane na niskiej orbicie okołoziemskiej i nawet z okolic Księżyca, z użyciem sondy Psyche po raz pierwszy przetestowano ją w „głębokim kosmosie”. Skierowanie wiązki lasera z odległości kilkudziesięciu milionów kilometrów w stronę Ziemi wymagało niezwykłej precyzji. To było główną przeszkodą techniczną, z którą NASA musiała sobie poradzić.

Na szczęście test przeprowadzony przez NASA był udany, a to oznacza, że omawiana przeszkoda techniczna została pokonana, a przynajmniej do pewnego stopnia. Zobaczymy jeszcze bowiem, jak komunikacja laserowa sprawdzi się przy transmisji danych z większych odległości.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.