NASA boi się Elona Muska „jak cholera”. Dlaczego?

Aleksander PiskorzSkomentuj
NASA boi się Elona Muska „jak cholera”. Dlaczego?
{reklama-artykul}
Jeśli Elon Musk faktycznie ma rację, to jego statek kosmiczny Starship może spowodować prawdziwą rewolucję w przemyśle kosmicznym. Takiej sytuacji obawia się Amerykańska Agencja Kosmiczna.

Niektóre źródła donoszą, iż inżynierowie NASA nie mogą spać w związku z myslą o sukcesie SpaceX.

NASA boi się pomysłów SpaceX bo wie, że mogą się udać

Potencjalny, ogromny sukces SpaceX tkwi w statku kosmicznym Starship. Nie konkretnie w samej konstrukcji, ale w możliwości wielokrotnego użytku bez wydania kosmicznej ilości gotówki na starty. Jeśli faktycznie Muskowi i jego zespołowi uda się zaprojektować Starship tak, aby mógł być on wykorzystywany podobnie do rakiet Falcon, to będziemy mogli mówić o przełamaniu legendarnego status quo w branży kosmicznej.

Elon Musk od dawna chce, aby sam Starship był uniwersalnym statkiem kosmicznym wielokrotnego użytku. Ten będzie zabierał ludzi na Księżyc, a w przyszłości na Marsa. Na jego pokładzie mają znaleźć się również ładunki, które przydadzą się astronautom.

spacexnasa2
fot. Forest Katsch – Unsplash

Dla porównania, koszt wyniesienia jednej misji w kosmos przez NASA w przypadku rozwijanego systemu SLS sięgnie… 2 miliardów dolarów. To znacznie mniej atrakcyjna kwota w porównaniu do miliona dolarów za pojedynczy start Starshipa.

NASA na ten moment posiada dostęp do takich gigantów, jak Aerojet Rocketdyne, Northrop Grumman czy Boeing. Nic to nie da jeśli Elon Musk faktycznie wdroży swój pomysł w życie.

W swoim artykule zatytułowanym “Walmart, ale dla kosmosu”, Rand Simberg pisze, że SpaceX może doszczętnie zrewolucjonizować loty kosmiczne. Sytuacja ta ma przyprawiać inżynierów i dyrektorów NASA dosłownie o “biegunkę”. Amerykańska Agencja Kosmiczna boi się szybkiego rozwoju firmy amerykańskiego miliardera. I trudno jej się dziwić.

My możemy jedynie czekać na to, aby podziwiać udany start Starshipa. W ostatnich dniach Elon Musk zaprezentował więcej szczegółów na jego temat. Mogliśmy zobaczyć także animację tego, jak cała konstrukcja będzie faktycznie działać w przyszłości.

Źródło: Politico / fot. SpaceX

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.