Najpierw był helikopter, a wkrótce NASA może posłać na Marsa samolot

Anna BorzęckaSkomentuj
Najpierw był helikopter, a wkrótce NASA może posłać na Marsa samolot

Jak wiadomo, NASA wysłała na Marsa i pomyślnie przetestowała tam swój pierwszy helikopter – helikopter Ingenuity. W przyszłości na Czerwoną Planetę może trafić jednak znacznie większy latający pojazd – samolot. NASA właśnie zaprezentowała jedyną w swoim rodzaju koncepcję samolotu, który miałby podbić marsjańskie przestworza.

Marsjański samolot

Omawiana koncepcja jest częścią projektu NIAC, w ramach którego NASA co roku wybiera  najciekawsze i najbardziej obiecujące koncepcje rewolucyjnych technologii, które mogłyby mieć wpływ na sposób przygotowywania i przeprowadzania przyszłych kosmicznych misji, a także które mogłyby pomóc astronomom w poszerzeniu światowej wiedzy na temat Wszechświata. Ich twórcy otrzymują od NASA granty pieniężne na rozwój swoich pomysłów by zdobyć szanse na przejście do kolejnych etapów projektu NIAC.

Koncepcja marsjańskiego samolotu nosi nazwę Mars Aerial and Ground Intelligent Explorer, w skrócie MAGGIE. Jest ona dziełem amerykańskiej firmy lotniczej Coflow Jet. MAGGIE miałby być stałopłatem – samolotem o nieruchomych powierzchniach nośnych. Byłby on zasilany energią słoneczną, a jego zadaniem byłoby prowadzenie pomiarów wewnątrz marsjańskiej atmosfery.

marsjański samolot
Koncepcja marsjańskiego samolotu MAGGIe. | Źródło: NASA

Projekt o dużym potencjale

Zgodnie z założeniem MAGGIE miałby latać na wysokości 1000 metrów. Jego akumulator po naładowaniu do pełna pozwalałby mu pokonać w marsjańskiej atmosferze 179 kilometrów w ciągu 7,6 marsjańskich dni. W ciągu całego roku łączny zasięg samolotu miałby wynosić zaś imponujące 16 048 kilometrów.

MAGGIE miałby wykorzystywać technologię pionowego startu i lądowania – cóż, na Marsie trudno o pas startowy. A co z kwestią niskiej gęstości atmosfery Marsa? Czy to nie będzie dla samolotu przeszkodą? Podobno nie, dzięki unikalnej technologii CoFlow Jet (CFJ). Prędkość przelotowa Maggie ma wynosić 0,25 Mach.

MAGGIE pozwoliłby naukowcom z NASA znacznie poszerzyć posiadaną wiedzę na temat przeróżnych marsjańskich zjawisk. Wstępne plany zakładają, że samolot ma przeprowadzić na Marsie co najmniej trzy szeroko zakrojone kampanie badawcze. Wśród celów naukowych wyznaczonych dla MAGGIE znajduje się identyfikacja źródeł metanu w kraterze Gale czy sporządzenie mapy podziemnego lodu wodnego, który ma występować na średnich szerokościach geograficznych Marsa.

Czas pokaże, czy koncepcję MAGGIE uda się zrealizować. Amerykańskiej agencji kosmicznej z pewnością na tym zależy, albowiem realizacja projektu może być pionierskim krokiem, który utoruje drogę do wykorzystania podobnej technologii także na innych planetach Układu Słonecznego.

Źródło: NASA, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.