Intel stworzy w Polsce nową Dolinę Krzemową! Zakład stanie pod Wrocławiem

Maksym SłomskiSkomentuj
Intel stworzy w Polsce nową Dolinę Krzemową! Zakład stanie pod Wrocławiem

Polski oddział Intela będzie w tym roku świętował 30-lecie istnienia i trzeba powiedzieć, że znany producent uczcił ten fakt w najlepszy z możliwych sposobów. Dziś dowiedzieliśmy się, że gigant z Doliny Krzemowej zainwestuje w Polsce blisko 20 miliardów złotych w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini. Pracę w „fabryce” znajdzie ok. 2 tysiące osób, a Polska mocno zyska na znaczeniu w świecie nowych technologii. Wszystko to zapowiedział nie kto inny jak CEO firmy Intel, Pat Gelsinger, przemawiając we Wrocławiu.

Polska placówka Intel pod Wrocławiem

Amerykańska firma zapowiedziała dziś historyczną decyzję dotyczącą Polski, opiewającą na kwotę 4,6 mld dolarów, czyli ok. 18,7 miliarda złotych. Oprócz 2000 osób, które znajdą pracę w zakładzie produkcyjnym, pojawi się dodatkowe kilka tysięcy wakatów związanych z budową nowoczesnego budynku. Ten ma nie być de facto fabryką, ale kluczową częścią infrastruktury Intela w Europie.

Przypominam, że Intel ma fabrykę wafli krzemowych w Irlandii oraz planuje budowę podobnej fabryki w niemieckim Magdeburgu. Polacy jakiś czas temu mieli nadzieję, że ta właśnie druga fabryka powstanie w naszym kraju. Tymczasem, na Dolnym Śląsku chipy wytworzone w Irlandii i Niemczech na waflach krzemowych będą rozcinane, integrowane do produktów końcowych i testowane pod kątem jakości i wydajności. Trzy placówki będą tworzyły ekosystem.

„To dla nas wielki zaszczyt, że największą inwestycję typu greenfield w historii Polski przeprowadzi Intel, legenda Doliny Krzemowej (…). Układy scalone i półprzewodniki to technologie o przełomowym znaczeniu w XXI wieku, dlatego cieszymy się, że zwiększy się znaczenie Polski w globalnym łańcuchu dostaw” – mówił obecny na spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.


Faza projektowania i planowania inwestycji ma rozpocząć się niezwłocznie, a budowa ruszy, gdy tylko Unia Europejska da na to zielone światło. Ruch Intela jest kluczowy dla całej Wspólnoty, gdzie do 2030 roku Intel chce produkować aż 20% swoich półprzewodników, skracając tym samym łańcuchy dostaw i uniezależniając się w tej kwestii od Azji.

Źródło: Gov.pl, zdj. tyt. Gov.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.