HIMARS dziesiątkuje siły Rosjan w Ukrainie. Co to za system?

Maksym SłomskiSkomentuj
HIMARS dziesiątkuje siły Rosjan w Ukrainie. Co to za system?
Siły Zbrojne Ukrainy jakiś czas temu otrzymały od Stanów Zjednoczonych systemy artylerii rakietowej HIMARS. Sprzęt sprawdza się w walce z rosyjskim najeźdźcą tak wybitnie, że rząd USA podjął już decyzję o dostarczeniu Ukrainie kolejnych czterech takich systemów, przy okazji dostawy tysiąca sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej. Minionej nocy na południu Ukrainy HIMARS zniszczył cztery pokaźnych rozmiarów składy broni rosyjskiej armii. Co to jest HIMARS i dlaczego Rosjanie przeraźliwie się go boją?


HIMARS – co to jest?

HIMARS to skrót od High Mobility Artillery Rocket System, co w tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu system artylerii rakietowej wysokiej mobilności. M142 HIMARS jest lekką, wieloprowadnicową wyrzutnią rakiet osadzoną na podwoziu opancerzonej ciężarówki Oshkosh M1140. Prototyp systemu opracowano w 1999 roku, a jego produkcja ruszyła cztery lata później.

himars usa

HIMARS w służbie Stanów Zjednoczonych. | Źródło: Domena publiczna

W wyrzutni stosować można standardowe niekierowane pociski MLRS kalibru 227 mm i amunicję kierowaną GPS (GMLRS) o zasięgu od 15 do nawet 70 kilometrów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasięg wydłużyć do nawet 300 kilometrów za sprawą pocisków kierowanych MGM-140 ATACMS i zwiększyć jej siłę bojową za pomocą pocisków rakietowych z subamunicją kasetową. W pierwszym przypadku HIMARS może wystrzelić sześć pocisków na raz, w drugim – jeden. Ładowanie systemu trwa zaledwie minutę.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow mówił niedawno w rozmowie z Forbesem, że cztery systemy HIMARS, którymi już teraz dysponuje armia tego kraju, wyrządzają Rosjanom większe szkody, niż artyleria kalibru 152 mlimetrów.



HIMARS w Ukrainie miały wedle doniesień MON Rosji zniszczyć w Charcyźku dwa cenne rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-400, które okazały się zupełnie bezbronne wobec nadlatujących rakiet. Z HIMARS nie radzą sobie nawet samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S1. Powód jest prosty: ich zdolność do neutralizowania tak wielu celów na raz jest mocno ograniczona, a Rosjanie rozsiali swoje systemy przeciwlotnicze na długiej linii frontu.



Zestaw zamontowany na ciężarówce o układzie kół 6×6 i długości 7 metrów, szerokości 2,4 metra oraz wysokości 3,2 metra ma masę 16250 kilogramów. Prędkość maksymalna wynosi tu 95 km/h, a zasięg 480 kilometrów, co przekłada się na naprawdę niezłą mobilność. Na załogę składają się trzy osoby – kierowca, działonowy oraz dowódca.

HIMARS transportuje się samolotami Lockheed C-130 Hercules i większymi lub na pokładzie okrętów.

Polska chce kupić 500 wyrzutni HIMARS

W maju tego roku Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał zapytanie ofertowe dot. pozyskania aż 500 wyrzutni M142 HIMARS przez Polskę. Pierwotnie cel zakładał zakup 20 takich wyrzutni. Koszt jednego pocisku GMLRS wynosi ok. 166 tysięcy dolarów. 500 HIMARS-ów z 6 pociskami każdy może oznaczać wydatek rzędu 2 miliardów złotych.



Źródło: internet

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.