Gotówka czy karta podczas zagranicznego wyjazdu?

Marek LubasSkomentuj
Gotówka czy karta podczas zagranicznego wyjazdu?
Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny. Zapewne większość z Was wybierze się na upragniony urlop. Jak co roku, jedni zdecydują się na wyjazd zagraniczny, a inni spędzą czas wolny w naszym kraju. Obserwując rodzinę i znajomych widzę, że płatności bezgotówkowe w Polsce są naprawdę bardzo popularne i wypierają coraz szybciej pieniądz w postaci fizycznej. Natomiast jak wygląda sytuacja w przypadku wyjazdów poza granicę Polski i płatności w walucie innej niż PLN? Zacznijmy od danych statystycznych.

Płatności bezgotówkowe królują

Dane pochodzące z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023 przeprowadzone przez Kantar w marcu 2023 roku wskazują, że zdecydowana większość turystów (z ośmiu badanych krajów Europy Środkowo-Wschodniej) zamierza korzystać na zagranicznym wyjeździe z płatności cyfrowych. Mowa jest tutaj aż o ponad trzech czwartych urlopowiczów.

Jeśli chodzi o nasz kraj, to 77% Polaków zadeklarowało, że na wyjeździe zagranicznym zamierza płacić kartą, smartfonem lub smartwatchem. Co ciekawe 22% z nich będzie wykorzystywała do płatności tylko smartfon lub smartwatch.

Prawie połowa, bo 49% wyjeżdżających na wakacje Polaków zamierza użyć tej samej karty płatniczej, której używa w kraju. 24% respondentów skorzysta z dodatkowej karty – która w ponad połowie przypadków (57%) jest powiązana z kontem wielowalutowym.

Ilu Polaków planuje zagraniczny urlop?

Warto wspomnieć że 38% biorących udział w ankiecie* Polaków zamierza spędzić urlop za granicą. Najpopularniejszą destynacją w tym roku (wg badania) będą Włochy (24%), następnie Hiszpania (17%), a na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo Grecja i Chorwacja (po 14%).

Zdecydowana większość polskich respondentów planuje wypoczynek pasywny połączony ze zwiedzaniem. Natomiast co piąty turysta zamierza na urlopie uprawiać sport lub wędrówki piesze (na trekking zdecydowanie warto zabrać ze sobą gotówkę :).

*[Badanie Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023, które objęło następujące kraje: Polskę, Czechy, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Słowację, Słowenię i Chorwację. Przeprowadziła je firma badawcza Kantar w marcu 2023 roku na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (18-65 lat) w każdym z tych krajów.]

Przygotuj się, że nie zapłacisz gotówką

Coraz częściej spotykam się z sytuacją w której sprzedawca akceptuje tylko płatności przysłowiową kartą. Przykładowo na pokładzie samolotów Lufthansy za posiłek itp. zapłacić można tylko i wyłącznie kartą kredytową, kartą EC (Electronic Cash), a także Apple Pay lub V-Pay. Dla porównania jakiś czas temu nikomu gotówka nie przeszkadzała; również na pokładzie popularnego Ryanaira. Widać, że od roku 2020 wiele się zmieniło w tej sferze.

Zobacz również: Podróżujesz samolotem? Sprawdź tych 15 wskazówek

W przypadku transportu publicznego w wielu europejskich miastach również nie zapłacimy gotówką. Dobrym przykładem jest tutaj Londyn. Warto ponadto wiedzieć, że w krajach skandynawskich płatności bezgotówkowe w znacznej ilości miejsc będą jedynym dostępnym wariantem.

Póki co, w pociągach PKP Intercity monety oraz banknoty nie stanowią problemu dla obsługi WARS :).

Butelka wody na pokładzie Lufthasa
Masz tylko gotówkę? Butelka wody od Lufthansy musi wystarczyć 😉 / Źródło: Własne.

Weź pod uwagę to, że nie zapłacisz kartą

Pomimo tego, że chętnie korzystam z nowinek technologicznych i płatności bezgotówkowe są dla mnie chlebem powszednim, to jednak staram się mieć te kilka złotych w kieszeni. Szczególnie podczas zagranicznych wyjazdów może ona okazać się niezwykle przydatna. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze płatności telefonem (kartą) są wszędzie dostępne (np. ze względu na infrastrukturę telekomunikacyjną). Ponadto sami sprzedawcy mogą kręcić nosem na wyżej wymienioną metodę zapłaty (co jest dla mnie zrozumiałe). Niekiedy prowizja od wartości transakcji lub czas oczekiwania na dostęp do środków może być w przypadku mniejszych podmiotów gospodarczych mało atrakcyjną alternatywą.

Podsumowując; czy warto całkowicie rezygnować z gotówki? Moim zdaniem zdecydowanie nie. Osobiście lubię mieć wybór i mam nadzieję, że pieniądz w postaci fizycznej nie zostanie całkowicie wyeliminowany. Obydwie formy płatności mają swoje plusy i minusy, przeciwników i zwolenników. A zestawienie wolności z wygodą, to już raczej temat na osobny artykuł. Jeśli ktoś upiera się przy korzystaniu wyłącznie z płatności cyfrowych, to zdecydowanie dobrą decyzją będzie zaopatrzenie się w dodatkową „kartę”, niepowiązaną z tym samym bankiem.

Źródło: Badanie Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023 Visa, informacja prasowa Visa.
Zdjęcie otwierające: Lotnisko Chopina w Warszawie / ze zbiorów własnych.

Udostępnij

Marek LubasSport, kosmos, podróże, retro.