Drewniany biurowiec stanie w Warszawie. Będzie ekologicznie

Piotr MalinowskiSkomentuj
Drewniany biurowiec stanie w Warszawie. Będzie ekologicznie

Okazuje się, że już wkrótce na terenie Warszawy stanie drewniany biurowiec. Tak przynajmniej wynika z komunikatu lokalnej pracowni, która właśnie uzyskała pozwolenie na budowę. Temat wzbudza sporo kontrowersji, co nie jest rzecz jasna niczym dziwnym – mamy bowiem do czynienia z dosyć nowatorką technologią architektoniczną. Kluczowym elementem przy realizacji tego projektu to dbałość o środowisko i mniej skomplikowany proces budowy. Zerknijmy na to wszystko nieco bliżej.

Drewniany biurowiec – czy Polska jest na to gotowa?

Warszawska pracownia Ambient dała znać o uzyskaniu pozwolenia na budowę „pierwszego budynku biurowego w technologii drewnianej”, co brzmi naprawdę ciekawie. Jeśli interesujecie się ekologicznym budownictwem, to zapewne zdajecie sobie sprawę z istnienia tego typu konstrukcji we wielu krajach na całym świecie. Polska zdaje się dopiero wchodzić na ten rynek i pozostaje mieć nadzieję, że tytułowe przedsięwzięcie nieco przetrze szlaki innym deweloperom.

Magdalena Pios, założycielka pracowni, niejednokrotnie wspomina o najważniejszych ideach przyświecających jej firmie. Mowa tu przede wszystkim o dbałości o środowisko na każdym etapie życia budynku. Oprócz tego celem jest zminimalizowanie „powstawania odpadów przy remoncie lub nawet w przypadku rozbiórki”. To wszystko rzecz jasna łączy się „z dbałością o jakość architektury oraz komfort użytkowników”. Podobnie traktowany jest tytułowy drewniany biurowiec.

Źródło: LinkedIn (@ambient-architects)

Czym będzie się on tak naprawdę wyróżniał? Przede wszystkim należy wspomnieć, iż otrzyma on 4 kondygnacje nadziemne charakteryzujące się powierzchnią 9300m2. Wysokość budynku wyniesie natomiast 16 metrów. Głównymi materiałami użytymi do budowy będzie drewno klejone ze stropami z płyt CLT. Jeśli zaś chodzi o elewację w formie ściany kurtynowej szkieletowej, to do jej wykonania posłuży drewno i drewniana okładzina.

Ekologia na pierwszym miejscu

Projekt ma wyróżniać się przede wszystkim niskim śladem węglowym, ograniczonym zużyciem energii, zastosowaniem odnawialnych materiałów zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, oszczędnością wody pitnej i odprowadzaniem wody deszczowej do otwartego zaplanowanego krajobrazowo zbiornika retencyjnego. Oprócz tego biurowiec zyska zielony dach i zielone patio zaplanowane z dbałością o różnorodność gatunków.

Nie zabraknie także komfortowej przestrzeni do pracy. Ich wnętrze cechować będzie natomiast komfort termiczny uzyskany dzięki ograniczeniu przeszkleń, duże okna bez podziałów zapewniające doskonałe oświetlenie światłem dziennym, otwierane panele elewacji dające możliwości przewietrzania oraz energooszczędny i efektywny system oświetlenia stanowisk pracy. Należy też wspomnieć o kontakcie z naturalnym drewnem i wszechobecnymi roślinami.

Drewniany biurowiec stanie w Parku Poleczki na Ursynowie, lecz nie znamy jeszcze dokładnej daty. Co ciekawe, proces budowy ma odbyć się bez dźwigów.

Źródło: LinkedIn (@ambient-architects) / Zdjęcie otwierające: LinkedIn (@ambient-architects)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.