Chińczycy testują swoją nową rakietę. Będzie w stanie powrócić na Ziemię

Tomasz BielskiSkomentuj
Chińczycy testują swoją nową rakietę. Będzie w stanie powrócić na Ziemię
Chińczycy z powodzeniem rozpoczęli test swojej nowej rakiety oznaczonej jako Long March 8. Tym samym Państwo Środka przetestowało dopalacze, które w przyszłości mają działać na zasadzie wielokrotnego użytku. Tak, jak w przypadku rozwiązań projektowanych przez Elona Muska oraz SpaceX. Chińczycy chcą, aby Long March 8 była w stanie wykonywać pionowe starty i lądowania, bardzo podobne do tych, które oferuje Falcon 9. Sytuacja jest powiązana z kwestią ekonomiczną oraz logistyczną w zakresie przyszłych misji kosmicznych.

Chińczycy testują rakietę Long March 8

Rakieta została z powodzeniem wystrzelona z miejsca Wenchang znajdującego się w prowincji Hainan w południowych Chinach. Long March 8 umieściła na orbicie Ziemi pięć nowych satelitów testowych. Do samego startu rakieta wykorzystała ciekły wodór oraz ciekły tlen. Serwis Reuters zdradza, iż na ten moment nie wiadomo, kiedy dokładnie Long March 8 będzie nadawała się do ponownego użycia. Chińczycy są jednak przekonani, że uda im się to osiągnąć w nadchodzących latach. Chiny mają już za sobą pierwszy start rakiety wielokrotnego użytku – Long March 5 z powodzeniem wróciła na Ziemię w grudniu 2019 roku.

Rakieta Long March 8 ma być przeznaczona na międzynarodowy, komercyjny rynek startów kosmicznych. Oczekuje się, że w ten sposób Chińczycy będą w stanie wypełnić lukę w możliwościach taniego i efektywnego wystrzeliwania satelitów oraz innych urządzeń ponad powierzchnię naszej planety. Przyszły wariant Long March 8 ma być także wielokrotnego użytku, co skutecznie skróci czas oczekiwania na start oraz zmniejszy jego finalne koszty.

Widać, że Chińczycy mają spore ambicje powiązane z misjami kosmicznymi. Kraj pracuje na wielu polach, aby zdominować przestrzeń kosmiczną, jednak na horyzoncie Chińczycy posiadają konkurencję w postaci USA oraz Rosjan.

Sam wyścig technologiczny zapowiada się jednak bardzo ciekawie.

Źródło: Space / fot. China National Space Agency

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.