Ten tramwaj nie korzysta z torów. Viralowy film podbija Internet

Maksym SłomskiSkomentuj
Ten tramwaj nie korzysta z torów. Viralowy film podbija Internet

Od kilku dni sporym zainteresowaniem w sieci cieszy się film pokazujący nowoczesną formę transportu rodem z Chin. Autonomous Rail Rapid Transit (ART) do złudzenia przypomina tramwaj, porusza się jak autobus, choć z jakichś powodów określa się go czasem mianem innowacyjnego pociągu miejskiego. Co ciekawe, ten kwazi autonomiczny tramwaj przemieszcza się po wirtualnych torach.

Autonomous Rail Rapid Transit – czy tak wygląda przyszłość transportu miejskiego?

Na drogi pierwszego chińskiego miasta – Zhuzhou w prowincji Hunan, ART wyjechał już w 2018 roku. Dopiero teraz zwrócił jednak uwagę świata za sprawą viralowego nagrania. Autonomiczny tramwaj w każdym z modułów może pomieścić aż stu pasażerów. Właśnie w modułowości i pojemności dostrzega się jego ogromny potencjał i główną różnicę pomiędzy nim oraz autobusem. Największy z modeli mieści obecnie 300 pasażerów.

Autonomous Rail Rapid Transit może rozwijać prędkość ok. 70 kilometrów na godzinę. Porusza się po narysowanej na jezdni trasie – twórcy projektu nazywają ją wirtualnymi torami. IRT jest pojazdem kołowym komunikującym się z systemami inteligentnego oświetlenia na skrzyżowaniach. Autonomiczny tramwaj ma priorytet w przestrzeni miejskiej. Światła zmieniają się dlań na zielone jeszcze zanim dojedzie do skrzyżowania.

@eagle_eye_world

A train that running on the road without Tracks! China’s intelligent rail transit! #documentary #world #popularization #viralvideo #publictransit #bus #intelligent #technology #china

♬ original sound – Eagle Eye

Pomimo tego iż system określa się mianem autonomicznego, maszyna jest prowadzona dzięki sensorom optycznym, a pieczę nad jej sprawnym przemieszczaniem się sprawuje człowiek. Kierowca może przejąć kontrolę nad ART, przez co przemieszcza się wtedy zupełnie jak autobus.

ART jest zasilany akumulatorami litowo-tytanowymi i po pełnym naładowaniu może pokonać dystans 40 kilometrów. Akumulatory można ładować za pomocą odbieraków prądu na stacjach. Czas ładowania w przypadku podróży na dystansie od 3 do 5 km wynosi 30 sekund, a w przypadku podróży na dystansie 25 km – 10 minut.

ART operuje w łącznie trzech miastach – Zhuzhou, Yibin i Szanghaju. Trwają testy rozwiązania w Yancheng i Yongxiu.

Źródło: TikTok

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.