Autonomiczny samochód uciekł policjantom po zatrzymaniu. Realizował procedurę

Maksym SłomskiSkomentuj
Autonomiczny samochód uciekł policjantom po zatrzymaniu. Realizował procedurę
Coraz ciekawiej robi się na świecie w związku ze zwiększającą się liczbą testowanych pojazdów autonomicznych. Obecnie odpowiedzialność prawną za kolizje i wypadki każdorazowo ponosi kierowca lub operator takiego samochodu. Mercedes zapowiedział wprawdzie, że już niebawem i w ściśle określonych przypadkach wykorzystania systemu autopilota firma weźmie ją na siebie, ale to na razie pieśń przyszłości. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy samochód porusza się bez kierowcy i po zatrzymaniu przez policję nagle postanowi… uciec, ze względu na określone procedury? Taka sytuacja miała właśnie miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Autonomiczny Chevrolet Bolt odjechał po zatrzymaniu przez policję

Elektryczny Chevrolet Bolt, przekonwertowany na pojazd w pełni autonomiczny przez firmę General Motors Cruise, przemierzał nocą ulice San Francisco z wyłączonymi światłami, w związku z czym dość szybko został zatrzymany przez policję. Po początkowym zatrzymaniu autonomiczny pojazd – wyposażony w radar, kamerę i światła laserowe do „odczytywania” drogi – niespodziewanie ruszył.

Policjant bezradnie spoglądał na odjeżdżający pojazd, nie wiedząc jak się zachować wobec auta bez kierowcy. Chevrolet nagle zatrzymał się kawałek dalej na tej samej ulicy, z włączonymi światłami awaryjnymi. Podczas gdy wiele osób w mediach społecznościowych sugeruje, że samochód próbował uciec, General Motors podało, że wóz przemieścił się w miejsce, które uznał za bezpieczniejsze – poprzedniego tak nie zaklasyfikował ze względu na intensywny ruch uliczny.



W oficjalnym oświadczeniu General Motors przekazało: „Nasz autonomiczny pojazd zatrzymał się na wezwanie policji, a następnie zgodnie z procedurą podjechał do najbliższego bezpiecznego miejsca i zatrzymał się. (… ) Policjant skontaktował się z personelem Cruise i sprawa została szybko wyjaśniona. Ściśle współpracujemy z służbami policji w zakresie interakcji z naszymi pojazdami w takich sytuacjach”.

Samochody autonomiczne Cruise przemierzają San Francisco od 2017 roku

Samochody autonomiczne bez kierowcy w środku to rzadkość. Na całym świecie operują one w zaledwie kilku miejscowościach. Pojazdy Cruise testowane są od blisko 5 lat i do tej pory nie brały udziału w żadnej poważnej kolizji. W Stanach Zjednoczonych swoje technologie autonomicznej jazdy testuje ok. 20 producentów, w tym Mercedes-Benz, Tesla, Waymo (Google) i Zoox.

Źródło: Twitter, Drive

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.