Arabia Saudyjska chce zbudować futurystyczne, inteligentne miasto

Anna BorzęckaSkomentuj
Arabia Saudyjska chce zbudować futurystyczne, inteligentne miasto
W 2021 roku książe korrony i następca tronu Arabii Saudyjskiej – Muhammad ibn Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, zapowiedział plany budowy przez jego kraj inteligentnego liniowego miasta. Miasto to, nazywane The Line, ma nie mieć dróg, ani samochodów i być zasilane wyłącznie energią odnawialną. Teraz saudyjski rząd pokazał, jak miasto to ma wyglądać.

Miasto z przyszłości

Futurystyczne saudyjskie miasto ma charakteryzować się unikatowym designem. Jego wysokość ma wynosić dokładnie 500 metrów, szerokość tylko 200 metrów, ale długość już 170 kilometrów. Całość ma być otoczona szkłem i mieścić w sumie 9 milionów mieszkańców. Ma panować tam też idealny klimat 365 dni w roku, co zapewni „naturalny system wentylacji”.

Projektanci The Line wyobrażają sobie miasto, w którym najważniejsze obiekty mają znajdować się zaledwie 5 minut spacerem od ludzi i w którym mieszkańcy będą na siebie organicznie wpadać podczas załatwiania codziennych spraw. Chociaż mieszkańcy Ci nie będą mogli przemieszczać się samochodami, sprawne podróżowanie umożliwi im szybka kolej. Przejazd nią z jednego krańca miasta na drugi miałby zająć 20 minut.

Projekt budzący wątpliwości

The Line jest częścią saudyjskiego projektu mega-miasta Neom, wycenianego na 500 miliardów dolarów, które budowane jest w Arabii Saudyjskiej w prowincji Tabuk. To bardzo kontrowersyjna inicjatywa, ponieważ szacuje się, że w wyniku jej realizacji około 20 tysięcy osób będzie zmuszonych do przesiedlenia się. Mieszkańcy, którym grozi eksmisja, należą do rdzennego plemienia al-Huwaitat.

Jak donosiła Al Jazeera, czołowy aktywista na rzecz plemienia al-Huwaitat w 2020 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu w związku z oporem plemienia w sprawie przeprowadzki. Inny aktywista twierdzi, że w tym roku co najmniej 15 członków plemienia zostało uprowadzonych i uwięzionych. Ponadto emigranci rekrutowani do pracy nad inicjatywą krytykowali jej kierownictwo za stawianie nierealistycznych żądań i przymykanie oczu na dyskryminację.

Co ciekawe, firma Riot Games, producent League of Legends, miał podpisać z projektem mega-miasta umowę sponsorską. Ta wycofała się jednak z tej decyzji w związku właśnie z powyższymi kontrowersjami.

Źródło: Gizmodo, fot. tyt. NEOM

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.