Miliony dowodów osobistych Polaków do wymiany. Czy mDowód wystarczy?

Maksym SłomskiSkomentuj
Miliony dowodów osobistych Polaków do wymiany. Czy mDowód wystarczy?

Jak każdego roku milionom Polaków grożą potencjalne grzywny. Chodzi o dowody osobiste i ich upływającą w tym roku ważność. W 2024 roku zdezaktualizuje się naprawdę znacząca liczba 2 701 799 dowodów tożsamości. Taką informację przekazało serwisowi Fakt.pl Ministerstwo Cyfryzacji. Niektórzy zastanawiają się, czy dowód osobisty w smartfonie wystarczy. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta.

2,7 milionów dowodów osobistych straci ważność

Z początkiem minionego roku podawaliśmy, że na jego przestrzeni ważność utraci 2,1 mln dowodów osobistych. W tym roku liczba ta jest jeszcze większa. Swoje dokumenty wymienić muszą osoby urodzone w 1996 roku, które otrzymały je w 2014 roku oraz inne osoby legitymujące się dowodami osobistymi wydanymi w tym właśnie roku. Łącznie chodzi o grono 2,7 mln Polaków.

Co istotne: nikt nie przypomni o konieczności wymiany dowodu osobistego. Każdy musi pilnować tego we własnym zakresie.

Wzór nowego dowodu osobistego, wydawanego od 8 listopada 2022 roku
Wzór nowego dowodu osobistego, wydawanego od 8 listopada 2022 roku. | Źródło: gov.pl

Nowy dowód w świetle prawa muszą wyrobić osoby, które ukończyły 18. rok życia, zmieniły nazwisko, znacząco zmieniły swój wygląd, zgubiły lub zniszczyły dowód oraz te, które utraciły go w wyniku kradzieży.

O wymianie dowodu osobistego warto pomyśleć zawczasu. Zgodnie z prawem, za posługiwanie się nieaktualnym dokumentem tożsamości grozi kara ograniczenia wolności lub grzywna w wysokości nawet 5000 złotych.

Nowe dowody osobiste mają ważność 10 lat w przypadku osób powyżej 12. roku życia i 5 lat w przypadku młodszych osób.

Czy dowód osobisty w smartfonie wystarczy?

Polacy korzystający z aplikacji mObywatel mogą zastanawiać się, czy dowód osobisty w smartfonie im nie wystarczy. W końcu w obrębie apki znajdują się de facto dwa dokumenty tożsamości (zauważyliście?) – jeden będący kopią dokumentu fizycznego oraz ten wirtualny. Odpowiedź na postawione wyżej brzmi: to zależy.

Pamiętać należy o tym, że mDowód nie działa we wszystkich sytuacjach. Nie da się na jego podstawie przekroczyć granicy kraju lub wylegitymować w trakcie składania wniosku o nowy dowód. Wtedy niezbędny może okazać się paszport, o ile ktoś fizycznego dowodu miał nie będzie. Fizyczny dowód osobisty warto mieć zatem dla swojej wygody.

Jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty?

Przede wszystkim rozwieję wątpliwości informacją o tym, że dowodu osobistego od jakiegoś czasu nie da się wyrobić online. Powodem tego stanu rzeczy jest konieczność pobrania odcisku palca właściciela dowodu i pozostawienie wzoru podpisu umieszczanego w dowodzie.

Wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć w ok. 2500 urzędach na terenie całej Polski. Administracja publiczna dysponuje również specjalnymi stacjami mobilnymi. Pozwalają one pobierać odciski palców od osób, które z różnych względów nie mogą pojawić się w urzędzie po to, aby złożyć wniosek o dowód osobiście.

Za wyrobienie nowego dowodu osobistego urząd gminy nie pobiera opłat. Nowy dowód otrzymacie w maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

Źródło: Fakt.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.