Windows 12 – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Maksym SłomskiSkomentuj
Windows 12 – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Windows 10 miał być ostatnim z Windowsów, a potem… nastąpiła premiera Windows 11. Pomimo że Microsoft do tej pory nie przyznał się do prac nad Windows 12, kwestią niepodważalną jest to, że te już trwają. OS wedle wszelkich przypuszczeń będzie dużą i darmową aktualizacją dla Windows 11 i zawierał wiele zmian pojawiających się powoli w obrębie kompilacji dostępnych dla uczestników programu Windows Insider. Co już teraz wiemy o Windows 12? Czego się spodziewamy? Dowiedzcie się, czytając niniejszy wpis.

Windows 12 – nowości

Chociaż Microsoft oficjalnie nie ogłosił kolejnego wydania systemu, w sieci niedawno ukazał się zrzuty ekranu z jednej z wersji prototypowych. Microsoft (nie)umyślnie zaprezentował jego makietę podczas przemówienia dyrektora generalnego Satya Nadelli w trakcie Microsoft Ignite. Z miejsca w oczy rzuca się nowy, pływający pasek zadań i odświeżone ikony systemowe, wyświetlane w części u góry ekranu. Oprogramowanie przypomina w tej kwestii macOS i niektóre dystrybucje Linuksa.

Źródło: Microsoft

Inne oczekiwane nowinki to m.in. nowy ekran blokady i interfejs logowania, zoptymalizowane pod kątem urządzeń dotykowych. Novum ma być też przeprojektowane nowe centrum powiadomień, grupujące powiadomienia także według kontaktu, a nie tylko według aplikacji. Oczekuje się również większej swobody w zakresie przypinania widżetów do Pulpitu. Microsoft da też użytkownikom możliwość tworzenia animowanych tapet z efektem paralaksy na podstawie obrazu 2D. Brzmi ciekawie.

Microsoft ma w końcu porzucić klasyczny Panel Sterowania na rzecz Ustawień. Pożyjemy, zobaczymy. Nowy Windows może też pozwolić na instalowanie aplikacji z Androida w wygodny sposób, wprost z plików APK. To by było coś. Niektóre źródła twierdzą też, że do systemu Microsoftu wróci komunikator MSN Messenger. Hmmm…

Jeśli bierzesz udział w programie Windows Insider, zauważysz zapewne, że niektóre funkcje spodziewane w Windows 12 będą pojawiać się stopniowo w buildach bieżącej wersji systemu. Microsoft nie udostępni ich jednak w stabilnych wydaniach bieżącej wersji OS-u.

CorePC jako istotny element systemu?

Istnieją pogłoski na temat tego, że Windows 12 może zostać przebudowany od podstaw i być oprogramowaniem modularnym. Chodzi o ideę o nazwie CorePC, zawierającą innowacje analogiczne do tych, nad którymi pracowano rozwijając Windows Core OS. Przypominam, że projekt Core OS upadł w 2021 roku. Czym jest CorePC?

CorePC ma torować drogę do tworzenia nowych edycji systemu Windows, które będą skalowalne w zależności od rodzaju komputerów i ich mocy obliczeniowej. CorePC ma dostarczać szybkie aktualizacje, gwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa i działać jak burza na sprzęcie o niskiej mocy obliczeniowej. Brzmi zupełnie jak Chrome OS? Nic dziwnego. CorePC w swoich założeniach różni się od Windows 10X wsparciem dla natywnej obsługi aplikacji Win32 na urządzeniach, na których będzie to potrzebne.

Przykład zastosowania CorePC? Tablet lub komputer z niższej półki cenowej może nie obsługiwać klasycznych aplikacji Win32, aby mieć lżejszy, szybciej system. Funkcja instalacji apek Win32 byłaby natomiast nadal dostępna na tradycyjnych komputerach stacjonarnych.

Windows 12 – wymagania sprzętowe

Windows 11 wzbudził spore kontrowersje specyficznymi wymaganiami sprzętowymi, których nie stawiał przed użytkownikami Windows 10. Wystarczy wspomnieć o TPM 2.0, UEFI z bezpiecznym rozruchem, czy też ograniczonej liczbie wspieranych procesorów. W przypadku Windows 12 sytuacja będzie wyglądała zapewne podobnie. Prawdopodobnie wymagania nowego systemu będą podobne lub takie same jak minimalne wymagania Windows 11.

Spodziewamy się, że wymagania Windows 12 to:

  • 64-bitowy procesor o taktowaniu co najmniej 1 GHz
  • 8 GB pamięci RAM
  • 64 GB przestrzeni na dane
  • Połączenie internetowe i konto Microsoft (do wstępnej konfiguracji)

Jednym słowem, jeśli Twój komputer jest w stanie uruchomić system Windows 11, istnieje ogromna szansa, że zainstalujesz na nim także Windows 12. Oczywiście nikt nie wie na pewno tego, czym Microsoft zaskoczy tym razem.

Windows 12 – data premiery

Według wszelkich doniesień kolejna główna wersja systemu Windows zostanie wydana w 2024 roku, czyli mniej więcej trzy lata po debiucie systemu Windows 11. Jeśli Microsoft pójdzie identyczną drogą, jak w przypadku wcześniejszych wydań, Windows 12 powinien zadebiutować jesienią lub w drugiej połowie rok.

Interfejs Windows 12 i nowy lewitujący Pasek Zadań. | Źródło: Microsoft

Przed oficjalną premierą system Windows 12 prawdopodobnie zostanie wydany w wersji poglądowej. Przypominam, że Windows 11 Insider Preview była dostępna kilka dni po ogłoszeniu przez Microsoft nowej wersji systemu operacyjnego i na kilka miesięcy przed jego udostępnieniem.

Windows 12 – cena

Tutaj pozostają nam wyłącznie spekulacje, ale sprawa wydaje się oczywista. Windows 12 najpewniej będzie oferowany jako opcjonalna, bezpłatna aktualizacja dla użytkowników systemu Windows 11 i prawdopodobnie użytkowników systemu Windows 10. Jeśli chodzi o cenę, ta powinna zostać utrzymana, a zatem sugerowane, oficjalne ceny Windows 12 powinny wyglądać następująco:

  • Windows 12 Home – 629,99 złotych
  • Windows 12 Pro – 1099,99 złotych

Windows 12 – skąd pobrać?

Na tę chwilę rzecz jasna nie da się pobrać tej wersji OS-u. W pierwszej kolejności jednak będzie udostępniona poprzez Windows Update dla członków odpowiedniego kanału programu Windows Insider oraz z repozytorium plików Microsoftu.

Gdy tylko Microsoft zapowie Windows 12, zaktualizujemy ten wpis o konkretną informację na temat pobierania tego oprogramowania.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.