Szał na postarzanie zdjęć to owocny biznes. FaceApp z gigantycznymi zarobkami

Maksym SłomskiSkomentuj
Szał na postarzanie zdjęć to owocny biznes. FaceApp z gigantycznymi zarobkami
Jeśli od jakiegoś czasu nie żyjecie pod kamieniem i macie dostęp do sieci, z pewnością doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że ponad tydzień temu cały Internet ogarnął szał na postarzanie swoich zdjęć z pomocą aplikacji FaceApp. W zasadzie, można odnieść wrażenie, że mało który posiadacz kont w mediach społecznościowych z tej aplikacji nie skorzystał, ku uciesze jej twórców. Ci w przeciągu ostatnich dziesięciu dni zarobili na niej bowiem niemałe pieniądze.

Zgodnie z doniesieniami rosyjskiej wersji Forbesa, który powołał się na dane firmy analitycznej App Annie, FaceApp zarobił w przeciągu 10 dni, między 9 a 19 lipca, aż 1 milion dolarów. W tym samym czasie aplikacja odnotowała 6,5 miliona pobrań (2,5 miliona na urządzenia z iOS i 4,5 miliona na urządzenia z Androidem).

Mimo że aplikacja rzadziej była pobierana na urządzenia Apple, to właśnie na posiadaczach tego sprzętu ta zarobiła najwięcej, bo 746 tysięcy dolarów. Właściciele smartfonów z Androidem wrzucili zatem do skarbonki rosyjskich deweloperów znacznie mniej pieniędzy.

Tak, FaceApp to aplikacja rosyjska, za którą odpowiada Wireless Lab. Firma ta ma swoją siedzibę w Petersburgu. Aplikację w 2017 roku stworzył Jarosław Gonczarow, który wcześniej pracował dla koncernu Yandex.

Jak już Was informowaliśmy, niektórzy obawiają się o to, czy korzystanie z FaceApp jest bezpieczne, między innymi ze względu na jej pochodzenie. Dla wielu nie może być przypadkiem to, że aplikacja zyskała viralową popularność rok przed wyborami prezydenckimi w USA, zwłaszcza że już w 2016 roku Rosjanie mieli wpłynąć na takie same wybory.

Lampkę zapala fakt, że po zainstalowaniu aplikacji należy udzielić jej dostępu do WSZYSTKICH zdjęć na swoim urządzeniu, a także, że każde ze zdjęć przed przeróbką wysyłane jest na serwery FaceApp. Niestety, nikt nie wie, co dzieje się z nimi potem. Czy można wierzyć sugestiom, że Rosjanie mogą „karmić” nimi sztuczną inteligencję, by tworzyć propagandowe DeepFake’i? Ocenę pozostawiam Wam.


Jeżeli jeszcze nie zniechęciliśmy Was do aplikacji FaceApp i mimo wszystko chcecie ją wypróbować, kliknijcie w ten link by pobrać wersję na urządzenia z iOS lub ten, by pobrać wersję na urządzenia z Androidem.

Źródło: Wprost

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.