Powstała aplikacja lecząca depresję. Będzie dostępna na receptę

Maksym SłomskiSkomentuj
Powstała aplikacja lecząca depresję. Będzie dostępna na receptę

Według WHO do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Choruje na nią co najmniej 280 milionów ludzi na świecie, a NFZ szacuje, że w Polsce to grupa nawet ok. 1,2 miliona osób. Przez lata bagatelizowaną dziś postrzega się ją jako śmiertelnie niebezpieczną i w tym kontekście tytuł może brzmieć jak nieśmieszny żart. Tymczasem, w miniony poniedziałek amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Rejoyn, aplikację na smartfony zaprojektowaną w celu leczenia depresji. Zaskakującym jest to, że aplikacja lecząca depresję będzie dostępna wyłącznie na receptę.

Rejoyn to aplikacja lecząca depresję

Stworzony przez Click Therapeutics, firmę zajmującą się leczeniem opartym na oprogramowaniu, oraz Otsuka Pharmaceutical, Rejoyn to pierwszy cyfrowy lek na depresję, dopuszczony do użycia przez organ regulacyjny. W przeciwieństwie do aplikacji stricte terapeutycznych, takich jak BetterHelp i Talkspace, aby uzyskać dostęp do Rejoyn, Amerykanie będą potrzebowali recepty od lekarza.

Rejoyn wykorzystuje neuroplastyczność mózgu za pomocą tego, co twórcy narzędzia nazywają zadaniem pamięci emocjonalnej twarzy (EFMT). Wdrażany w ramach sześciotygodniowego programu EFMT to zestaw ćwiczeń trenujących mózg. Opracowany przez neurologów, psychologów i psychiatrów, ukierunkowany jest na obszary nerwowe dotknięte depresją.

Aplikacja Rejoyn jest traktowana de facto jako lek przeznaczony do stosowania jako uzupełnienie nadzorowanej przez lekarza opieki nad osobami dorosłymi w wieku od 22 lat i starszymi, które przyjmują leki przeciwdepresyjne i u których zdiagnozowano ciężkie zaburzenie depresyjne.

Według testów to naprawdę działa

FDA dopuściła Rejoyn na podstawie 13-tygodniowego badania z udziałem 386 osób w wieku od 22 do 64 lat. Jego uczestnicy wykazali poprawę w zakresie wyjściowych objawów depresji podczas stosowania aplikacji, w porównaniu z inną aplikacją typu placebo. Badanie wykazało również poprawę po miesiącu leczenia i brak skutków ubocznych.

Amerykanie najwyraźniej chcą unowocześnić metody leczenia i przeciwdziałania depresji, bowiem FDA zatwierdziło do użycia także kilka innych aplikacji, w tym reSET. W Stanach nawet 29 procent osób pełnoletnich zmaga lub zmagało się z depresją na jakimś etapie swojego życia.

Źródło: otsuka-us.com via ZDNET, zdj. tyt. Canva Pro

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.