Postacie z gier jak prawdziwe. Ekscytujące wieści o NVIDIA ACE

Maksym SłomskiSkomentuj
Postacie z gier jak prawdziwe. Ekscytujące wieści o NVIDIA ACE

Rewolucyjną technologię NVIDIA ACE (Avatar Cloud Engine), pozwalającą rozmawiać z postaciami w grach w sposób niemal tak naturalny jak z prawdziwymi ludźmi, zapowiedziano w maju ubiegłego roku. Właśnie napłynęły do nas kolejne doniesienia w sprawie rozwoju tego projektu. W tym tygodniu, w ramach cyklu AI Decoded, NVIDIA prezentuje jego potencjał w zakresie rewolucjonizowania sposobu interakcji z cyfrowymi postaciami w grach i zastosowaniach profesjonalnych.

Co potrafi NVIDIA ACE w 2024 roku?

W 2024 roku wszelkiego rodzaju chatboty i duże modele językowe (LLM) będą udoskonalane i nie mamy wątpliwości, że jednym z liderów będzie firma NVIDIA, zarabiająca krocie na sztucznej inteligencji. Zyskujący na popularności projekt NVIDIA ACE ma wprowadzić realizm konwersacji w grach na zupełnie nowy poziom. Jego możliwości sięgają znacznie dalej poza gaming.

NVIDIA ACE wykorzystuje NVIDIA Riva i NVIDIA Audio2Face. Te w połączeniu z dużymi modelami językowymi (LLM) umożliwiają postaciom niezależnym w grach (NPC) słuchanie mowy graczy, przetwarzanie mowy, generowanie dialogów i odpowiadanie. Zalążek możliwości prezentowano już rok temu.

Deweloperzy dzięki ACE są w stanie tworzyć postacie niezależne zdolne do prowadzenia naturalnych rozmów, zmieniających przebieg w zależności od wyborów gracza. W tym kontekście zaprezentowano dwie ciekawe nowinki:

  • demo technologiczne Covert Protocol: powstało dzięki współpracy firm Ubisoft (projekt NEO NPC), Inworld (technika wykorzystująca AI) oraz NVIDIA (technika ACE). Zaprezentowane na GDC zaowocowało symulacją, w której mechanika rozgrywki wymaga od gracza wcielenie się w rolę prywatnego detektywa i rozmowę z NPC, mającymi świadomość otaczającego ich środowiska.
  • demo NVIDIA Kairos prezentujące restaurację z ramenem: po raz pierwszy zaprezentowane na targach CES na początku tego roku. Postać niezależna pokazała potencjał techniki NVIDIA ACE, umożliwiając rozmowę z graczem i będąc świadoma otaczających ją obiektów, zwiększając interaktywność rozgrywki.

NVIDIA przypomina, iż techniki NVIDIA ACE wykraczają poza gry i pozwalają chociażby tworzyć realistycznych cyfrowych asystentów. Przykładami są konsultant z przychodni zdrowia zaprezentowany przez Hippocractic AI oraz awatar pracownika działu obsługi klienta firmy UneeQ.

Chatbot NVIDIA za darmo

Przypominamy, że jakiś czas temu NVIDIA udostępniła swojego darmowego offline’owego (działającego lokalnie na komputerze) czatbota NVIDIA Chat with RTX. Warto go wypróbować, bowiem producent umożliwia personalizację modelu dużego modelu językowego (LLM) GPT połączonego z Twoimi treściami – grafiką, dokumentami, notatkami, filmami i innymi danymi. Jednym słowem: możesz skonfigurować go idealnie pod swoje potrzeby.

Źródło: NVIDIA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.