Nowości w Final Cut Pro na Maca i iPada. Montażyści będą w raju

Maksym SłomskiSkomentuj
Nowości w Final Cut Pro na Maca i iPada. Montażyści będą w raju

Osoby zajmujące się profesjonalną obróbką wideo nierzadko korzystają ze sprzętu Apple. Często sięgają po oprogramowanie do nieliniowej edycji o nazwie Final Cut Pro, wydane po raz pierwszy jeszcze w 2011 roku. Apple ogłosiło niedawno najnowsze uaktualnienia do aplikacji przeznaczonej na komputery Mac i tablety iPad. Nowości w Final Cut Pro dla komputerów Mac i tabletów iPad jest całe zatrzęsienie i warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

Nowości w Final Cut Pro dla komputerów Mac i tabletów iPad

Apple zachwalając swoją nową aktualizację Final Cut Pro zachwala przede wszystkim dwie nowości. Przede wszystkim pisze o udoskonaleniach w zakresie nawigacji po osi czasu i zarządzania nią. Wspomina również o nowych sposobach upraszających skomplikowany montaż. Producent zrobił podobno dobry użytek ze swoich autorskich czipów, w tym najnowszego Apple M3. To m.in. dzięki nim udało się skrócić czas eksportu plików na Macach z wieloma silnikami multimedialnymi. Novum jest też nagrywanie ścieżki lektorskiej i predefiniowane ustawienia gradingu kolorów.

Co ważne, oba wydania nieco się różnią jeśli chodzi o zmiany.

Final Cut Pro dla komputerów Mac

Jak zapewne się domyślacie szybszym eksportem cieszyli się będą użytkownicy wersji na macOS z racji stosowania układów Apple właśnie w komputerach osobistych. Najnowsze uaktualnienie przyspiesza eksport filmów w formatach H.264 i HEVC poprzez „automatyczne przesyłanie segmentów wideo do dostępnych silników multimedialnych zajmujących się ich jednoczesnym przetwarzaniem.”

Nowinką jest też automatyczne przewijanie ścieżek czasowych, pozwalających utrzymanie koncentracji dzięki widoczności klipów pod znacznikiem odtwarzania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dynamicznie dostosowywać widok osi w trakcie odtwarzania poprzez powiększanie i oddalanie.

Final Cut Pro dla komputerów Mac
Źródło: Apple

Aktualizacja pozwoli łatwo podejrzeć układ osi czasu i sprawnie rozróżniać klipy według roli. Dlaczego? Bo kolory ścieżek audio i wideo mocniej rzucają się w oczy.

Final Cut Pro dla komputerów Mac
Źródło: Apple

Profesjonaliści docenią nową opcję szybkiego czyszczenia złożonych ścieżek z osi czasu. Możliwym jest też scalanie grup nakładających się klipów w pojedynczą strukturę. Producent umożliwił też zestawianie połączonych klipów z istniejącymi połączonymi narracjami.

Final Cut Pro dla komputerów Mac
Źródło: Apple

Final Cut Pro dla tabletów iPad

W przypadku tej wersji narzędzia do montażu wideo ułatwiono nagrywanie narracji i dźwięku na żywo z poziomu osi czasu za pośrednictwem wbudowanym w iPada oraz zewnętrznych mikrofonów. Jak podaje Apple:

Użytkownicy mogą stuknąć opcję rejestrowania podczas odtwarzania osi czasu lub znaleźć dokładne miejsce, w którym ma się zaczynać podkład, i użyć zegara odliczającego czas do rozpoczęcia nagrywania.

Wiele osobom spodziewa się opcja włączenia stabilizacji w trybie kamery profesjonalnej. Pozwoli to ustabilizować ujęcia lub… wręcz przeciwnie. Deaktywacja funkcji nada nagraniom tempa i dynamiki. Wideo będzie się dało przesłać wprost do projektu.

Final Cut Pro dla tabletów iPad
Źródło: Apple

W aktualizacji zagości scalanie podobnych klipów i narracji w pojedynczą, połączoną strukturę. Nowe polecenie grupowania integruje funkcjonalność osi Magnetic Timeline z połączonymi klipami. Nie sposób zapomnieć o nowych skrótach klawiaturowych towarzyszących tym opcjom.

Warto wiedzieć, że Final Cut Pro w wersji na iPada pozwala importować projekty utworzone w aplikacji iMovie dla systemu iOS. Użytkownicy iPada mają też możliwość eksportowania projektów Final Cut Pro do Maca.

Omawiane tu uaktualnienia do Final Cut Pro trafią do obu wersji aplikacji jeszcze w tym miesiącu.

Final Cut Pro – cena

Cena Final Cut Pro 10.7 wyniesie 1499,99 złotych dla nowych użytkowników w Mac App Store. Wydanie na iPadOS kosztuje 24,99 złotych miesięcznie lub 249 złotych rocznie.

W obu przypadkach dostępna jest wersja próba. Ta na komputery Mac jest aż 3-miesięczna, na iPady – miesięczna.

Źródło: Apple.com

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.