Linux lepszy od Windows 11 w grach? Zaskakujący wynik testu

Maksym SłomskiSkomentuj
Linux lepszy od Windows 11 w grach? Zaskakujący wynik testu

Wydajność gier uruchamianych na systemach Linux poprawia się od lat. Wygląda na to, że osiągnęła ona nie tylko poziom Windows 11, ale w niektórych przypadkach jest jeszcze lepsza. ComputerBase porównał trzy różne systemy operacyjne Linux z Windows 11 w kilku testach porównawczych gier. Wszystkie dystrybucje wypadły znakomicie. Wszystkie testowane tytuły uruchamiano dzięki Proton.

Zobacz także: Linux i NVIDIA DLSS? Proszę bardzo! Wszystko dzięki Steam Proton

Linux vs Windows 11 w grach

ComputerBase pod kątem wydajności w grach porównało Windows 11 z Arch Linux, Pop!_OS i Nobara OS. Co godne wzmianki, na Arch Linux bazuje SteamOS 3 od Valve, obecny na konsoli Steam Deck. Arch Linux jest najmniej przyjazny początkującym użytkownikom, ale bazujący na Ubuntu Pop!_OS oraz bazujący na Fedorze Nobara OS mogą spodobać się naprawdę wielu osobom.

Testy ComputerBase przeprowadzono na platformie testowej opartej wyłącznie na podzespołach AMD. Znajdował się w niej procesor AMD Ryzen 7 5800X i karta graficzna AMD Radeon RX 6700 XT. Testowane gry to Cyberpunk 2077, Forspoken, Rachet & Clank, Starfield i The Talos Principle II. Wszystkie trzy systemy operacyjne Linux były w stanie nieznacznie pokonać Windows 11.

Najlepiej wypadł Nobara OS, a Arch Linux i POP!_OS zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. W trzech grach (Cyberpunk 2077, Foresspoken i The Talos Principle II) Nobara OS pokonała konkurentów. W Starfield zwyciężył Arch Linux. Jedyną grą, w której to Windows 11 zajął pierwsze miejsce, była Rachet & Clank Rift Apart.

Wykorzystanie komponentów AMD mogło mieć kluczowe znaczenie

Testy porównawcze gier ComputerBase pokazują, jak dobra stała się wydajność gier w systemach Linux. Nawet przy dodatkowym obciążeniu wynikającym z zastosowania Protona, wszystkie trzy Linuksy były w stanie pokonać lub osiągnąć wydajność bardzo podobną do natywnej wydajności systemu Windows 11.

Ciekaw jestem, jak wyglądałyby wyniki testu, gdyby sięgnięto po podzespoły Intel i AMD. Nie od dziś wiadomo, że Linuks lubi Vulcana, Vulcan lubi Radeon. Poza tym, sterowniki AMD pisane na Linuksa mają świetne opinie, w przeciwieństwie do tych na Windowsa…

Źródło: ComputerBase

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.