Kolejna nowość w mObywatel. Skorzysta 60 tysięcy osób

Maksym SłomskiSkomentuj
Kolejna nowość w mObywatel. Skorzysta 60 tysięcy osób

Nie ma ostatnio miesiąca, w którym rządowa aplikacja mObywatel nie zyskałaby jakichś nowych, praktycznych funkcji. Cyfrowy portfel na dokumenty wzbogacono właśnie o dwa kolejne, z których skorzysta kolejna grupa zawodowa. W lubianej apce, z której korzysta już kilka milionów Polaków, zawitały legitymacje radcy prawnego i aplikanta radcowskiego. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji najnowsza aktualizacja mObywatel to doskonałe wieści dla blisko 60 tysięcy osób w Polsce.

Nowość w mObywatel – legitymacje radcy prawnego i aplikanta radcowskiego

Elektroniczne wersje kolejnych dokumentów zawitały do aplikacji mObywatel 2.0. Skorzystają z nich radcy prawni i aplikanci radcowscy. Grupa ta szacowana jest na niemal 60 tys. osób. Dzięki nowej poprawce będą mogli szybciej potwierdzać swoje uprawnienia. Zrobią to przy tym łatwo i bezpiecznie, z poziomu swojego smartfona.

Dokumentami w formie cyfrowej można się posłużyć np. w polskich instytucjach administracji publicznej czy wymiaru sprawiedliwości. Aby skorzystać z dokumentu w aplikacji należy posiadać ważną legitymację tradycyjną. Nie zachodzi tu więc sytuacja jak w przypadku dowodu osobistego, który w postaci cyfrowej ma inny numer niż ten tradycyjny.

Kto skorzysta z nowości w mObywatel? Radcy prawni i aplikanci radcowscy, którzy:

  • są zalogowanymi użytkownikami aplikacji mObywatel (potwierdziły swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu i dodały mDowód)
  • znajdują się na liście radców prawnych lub aplikantów radcowskich właściwej okręgowej izby radców prawnych

Co ważne, nowe dokumenty cyfrowe w aplikacji mObywatel działają także w trybie offline. Nawet gdy nie masz dostępu do sieci, możesz z nich korzystać. Pamiętaj jednak, że nie możesz wtedy:

  • zaktualizować dokumentu
  • potwierdzić go za pomocą kodu QR

Warto przypomnieć, że mObywatel 2.0 jest aplikacją bardzo bezpieczną. Korzysta z szyfrowania danych, ma aktualne certyfikaty bezpieczeństwa i oferuje przy tym logowanie biometryczne z dwuetapową weryfikacją tożsamości.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.