Jak zastrzec PESEL w mObywatelu? Jest niespodzianka

Maksym SłomskiSkomentuj
Jak zastrzec PESEL w mObywatelu? Jest niespodzianka

Wygodne i szybkie zastrzeganie numeru PESEL w końcu stało się możliwe. Od 17 listopada w obrębie aplikacji mObywatel 2.0 każdy może zastrzec swój numer PESEL, ale trzeba pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze, nie da się tego zrobić w aplikacji mobilnej. Po drugie, pomimo zastrzeżenia numeru PESEL może się okazać, że będzie to działanie de facto bezskuteczne. Jak zastrzec PESEL w mObywatelu? Dlaczego na razie usługa nie zawsze zadziała tak, jak powinna?

Jak zastrzec numer PESEL w mObywatelu?

W piątek 17 listopada uruchomiono rejestr zastrzeżeń PESEL. Niestety, nie od razu wpłynie to na zwiększenie bezpieczeństwa Polaków. Banki, firmy pożyczkowe, operatorzy telekomunikacyjni i notariusze nie mają bowiem wciąż obowiązku weryfikowania tego, czy numery PESEL ich klientów są zastrzeżone. Taki obowiązek pojawi się 1 czerwca 2024 roku, kiedy taki obowiązek wejdzie w życie.

Jak zastrzec numer PESEL? Docelowo będzie można tego dokonać na kilka sposobów:

  • w aplikacji mObywatel
  • na stronie internetowej obywatel.gov.pl
  • w placówce bankowej
  • na poczcie
  • w dowolnym urzędzie gminy

Dlaczego sięgnąłem po słowo „docelowo”? Bo na ten moment zastrzeganie PESEL w aplikacji mObywatel nie działa. Jak podaje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, na razie usługę można włączyć przez serwis internetowy, a w aplikacji mObywatel będzie to można zrobić w połowie grudnia.

Jak zastrzec numer PESEL w mObywatelu? Wystarczy zalogować się na stronie mObywatel.gov.pl, i zweryfikować swoją tożsamość Profilem Zaufanym lub e-dowodem osobistym. Krok po kroku:

  1. Wybierz sekcję Twoje dane, a następnie Rejestr Zastrzeżeń PESEL.
  2. Wybierz „Zastrzeż PESEL”.

Jak wycofać zastrzeżenie numeru PESEL?

Da się to zrobić drogą internetową w podobny sposób jak w przypadku zastrzegania numeru.

  1. Wybierz sekcję Twoje dane, a następnie Rejestr Zastrzeżeń PESEL.
  2. Wybierz „Cofnij zastrzeżenie”.

Obie czynności są nieodpłatne i nie są z nimi związane żadne limity liczby zastrzegań.

Źródło: mat. własny, X @jciesz

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.