Instagram walczy ze spamem. To koniec podejrzanych wiadomości

Piotr MalinowskiSkomentuj
Instagram walczy ze spamem. To koniec podejrzanych wiadomości

Instagram ogłosił wprowadzenie interesujących funkcji, które docelowo mają „chronić konta przed niepożądanymi interakcjami i zapewnić przejrzystość treści”. Spodobają się one przede wszystkim twórcom, bowiem spędzą mniej czasu na usuwaniu spamerskich komentarzy i fałszywych kont. Niektóre rozwiązania przypadną do gustu również przeciętnym internautom. Co dokładnie na nich czeka?

Instagram rozpoczyna walkę ze spamem

Instagram jest pełen spamu i przekonuję się o tym za każdym razem, gdy odwiedzę platformę. Regularnie otrzymuje prośbę o obserwację od fałszywych kont oraz wiadomości namawiające mnie do inwestycji w biznes życia. Nie irytuje mnie to jakoś szczególnie, ale dla osób posiadających popularne profile może być to bardzo uciążliwy problem. Meta podjęła właśnie kroki, które mają nieco zmniejszyć skalę tego zjawiska. Zerknijmy na to wszystko nieco bliżej.

Mowa przede wszystkim o ulepszeniu automatycznego systemu wykrywania spamu. Działa on szczególnie w obrębie sekcji komentarzy, tagów, wyświetleń Stories czy obserwujących. Przy okazji zaktualizowano wewnętrzną przejrzystość jeśli chodzi o egzekwowanie regulaminu. Użytkownicy będą powiadamiani bezpośrednio w aplikacji o treściach potencjalnie naruszających przepisy, by mogli szybciej naprawić swoje błędy i wiedzieć na przyszłość, że nie warto ich popełniać.

Źródło: Instagram

Teraz pora przejść do zupełnie nowych narzędzi. Przygotowano chociażby opcje umożliwiające masowe usuwanie spamu i obserwujących botów. Wystarczy też tylko jedno kliknięcie, by odrzucić fałszywe tagi – wszystko po to, by skrócić czas spędzany na moderowaniu konta. Twórcy otrzymają także dodatkowe sposoby na określenie sposobu, w jaki spamowe konta wchodzą z nimi w interakcję.

Źródło: Instagram

Moderatorzy będą mieli mniej roboty

Wszystkie boty oraz konta podejrzane o spam będą automatycznie filtrowane – wiadomości takie trafią do osobnej skrzynki odbiorczej, którą oczywiście właściciel profilu będzie mógł w każdej chwili przejrzeć. Jeśli uzna, że dana treść nie jest szkodliwa, to skorzysta z przycisku przenoszącego ją do standardowej listy konwersacji. Za jednym zamachem usunie także wszystkie obserwujące go osoby podejrzane o bycie botami. Nie otrzymają one żadnego powiadomienia – to dobra wiadomość.

Źródło: Instagram

Warto też wspomnieć o możliwości przejrzenia wszystkich potencjalnie spamerskich oznaczeń i zbiorczo je usunąć. Nie ma więc możliwości, by ktoś zaczął tagować nas we wpisach/Stories bez naszego pozwolenia. Teraz rezygnowanie z tego stanie się znacznie prostsze. To jednak nie wszystko. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Źródło: Instagram

Instagram testuje również funkcję ukrywania historii wyświetlania Stories, co także może być obiektem działań botów. Niechciani użytkownicy stracą po prostu szansę na bezpośrednią interakcji z danym użytkownikiem poprzez zaangażowanie się w opublikowaną treść. Zaawansowany system filtrowania komentarzy obejmie teraz również podejrzany spam.

Źródło: Instagram

Właściciele platformy planują także bardziej proaktywnie reagować na potencjalne problemy z treściami publikowanymi przez twórców. System ma znacznie skuteczniej oznaczać posty niezgodne z wytycznymi – wysyłane będą zachęty dotyczące zmiany swojego zachowania bądź zrezygnowania z pewnych zachowań. Przesłane zostaną również stosowne materiały edukacyjne.

Nie podano jeszcze dokładnego terminu debiutu wszystkich opisanych wyżej zmian. Warto więc uzbroić się w odpowiednią dawkę cierpliwości.

Źródło: Instagram / Zdjęcie otwierające: freepik.com (@freepik)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.