Instagram będzie chronił najmłodszych. Oto nowe funkcje

Piotr MalinowskiSkomentuj
Instagram będzie chronił najmłodszych. Oto nowe funkcje

Wygląda na to, że Instagram stanie się wkrótce nieco bezpieczniejszą platformą, przynajmniej dla tych najmłodszych użytkowników. Ogłoszono właśnie szereg funkcji oraz usprawnień, które docelowo zmniejszą widoczność wrażliwych i niepokojących treści. Trudniej skontaktujemy się z osobami niepełnoletnimi, regulamin natomiast doczeka się pewnych kluczowych zmian. Warto podkreślić, iż część z tych nowości zacznie obowiązywać również na Facebooku. Zerknijmy na to wszystko nieco bliżej.

Instagram z nowymi funkcjami poprawiającymi bezpieczeństwo najmłodszych

Meta to doświadczony zawodnik jeśli chodzi o oskarżenia dotyczące nieprawidłowego dbania o niepełnoletnich użytkowników. Tak wpływowy gracz na społecznościowej scenie jest nieustannie obserwowany przez przeróżnych regulatorów oraz organizacje. Dlatego też przedstawiciele firmy regularnie próbują udowodnić, że najmłodsi są ich oczkiem w głowie. Zazwyczaj widać to w momencie, gdy implementowane są rozwiązania teoretycznie chroniące osoby mieszczące się w określonej grupie wiekowej. Nie inaczej jest i tym razem.

Ogłoszono właśnie „dodatkowe zabezpieczenia, które koncentrują się na rodzajach treści, które nastolatki widzą na Instagramie i Facebooku”. Każdy element powstawał rzekomo we współpracy z ekspertami w dziedzinie psychologii, jak i zdrowia psychicznego. Konsumenci mogą spodziewać się czterech głównych zmian, które powinny zadebiutować na przestrzeni najbliższych tygodni lub miesięcy. Poniżej znajdziecie opis każdej z nich.

Źródło: Instagram
Źródło: Instagram

Pierwsza może wydawać się dosyć kontrowersyjna. Okazuje się, że moderacja zacznie ukrywać przed nastolatkami treści, gdzie inni ludzi opowiadają o ciągłych zmaganiach z myślami o samookaleczaniu. Instagram i Facebook będą wolne od takich postów, pomimo że „to ważne historie mogące pomóc w destygmatyzacji tego typu kwestii”. Meta uważa jednak, iż temat jest zbyt złożony i niekoniecznie odpowiedni dla wszystkich młodych ludzi. Ta konkretna zmiana dotyczy głównej tablicy oraz Stories. Wciąż jednak będą udostępniane zasoby należące do organizacji eksperckich (szczególnie przy próbie opublikowania wpisu poruszającego wyżej wymienione zagadnienia) pokroju National Alliance on Mental Illness, to akurat bardzo dobra wiadomość.

Źródło: Instagram

Osoby niepełnoletnie będą miały także automatycznie ustawione „najbardziej restrykcyjne ustawienia kontroli treści”. Do tej pory objęte tymi ograniczeniami były nowe konta, teraz natomiast dostrzegą je nastolatki, które założyły profil wcześniej. Dzięki temu zmniejszona zostanie szansa na natrafienie na potencjalnie wrażliwe treści lub konta w miejscach takich jak sekcja wyszukiwania czy karta Eksploruj. Oczywiście można ręcznie zmienić ustawienia kontroli, tutaj akurat nic (na razie) się nie zmieniło.

Pewne treści będą trudniejsze w odszukaniu

Trzecia kwestia łączy się niejako z tą pierwszą. Ludzie wyszukujący terminy związane z samobójstwem, samookaleczeniem i zaburzeniami odżywiania ujrzą przekierowanie do specjalistycznych zasobów w celu uzyskania pomocy. Standardowe powiązane wyniki wyszukiwania będą ukryte, by nie narazić najmłodszych na różne niepokojące sceny. Instagram idzie moim zdaniem nieco na łatwiznę, ponieważ bardzo trudno jest zweryfikować czy dana zawartość to edukacyjne materiały czy szkodliwe powtarzanie stereotypów. Dlatego też postanowiono nałożyć blokadę na wszystko.

Źródło: Instagram

Ostatnia zmiana to wysyłanie nowych powiadomień zachęcających najmłodszych do aktualizacji ustawień prywatności tak, by system chronił ich dane i publikowane treści. Można to zrobić za pomocą jednego kliknięcia poprzez wybranie opcji „Włącz zalecane ustawienia”. Wtedy też mało kto będzie mógł udostępniać posty nieletnich, oznaczać ich profile czy wspominać na relacji itd.

Opisane wyżej nowości powinny trafić do użytkowników w przeciągu kilku najbliższych tygodni lub miesięcy. Warto więc uzbroić się w odpowiednią dawkę cierpliwości i mieć nadzieję, że poprawki przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa nastoletnich osób.

Źródło: Instagram / Zdjęcie otwierające: freepik.com (@freepik)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.