Android Q bez przycisku cofania? Google stawia na sterowanie gestami

Piotr MalinowskiSkomentuj
Android Q bez przycisku cofania? Google stawia na sterowanie gestami
Redaktorzy portalu XDA-Developers około miesiąc temu dotarli do wczesnej wersji systemu Android Q i od tamtej pory odnaleźli w niej sporo ciekawostek o nadchodzącej odsłonie oprogramowania od Google. Najnowsze odkrycie ewidentnie pokazuje, że gigant z Mountain View chce za wszelką cenę stawiać na gesty i być może już niedługo pozbędzie się przycisku cofania.

Zmiana na gestowe przyciski w Androidzie Pie wywołała niemałe poruszenie wśród części społeczności, która nie mogła przyzwyczaić się do nowego „sterowania” i gestów. Oczywiście duży odsetek użytkowników był zadowolony z drogi obranej przez Google i chwalił firmę za wprowadzenie komfortowego sposobu nawigacji po smartfonie.

Teraz koncern idzie o krok dalej i wszystko wskazuje na to, że Android Q będzie posiadał tylko jeden przycisk (ten środkowy), a sterowanie odbywać ma się wyłącznie za pomocą gestów. Na poniższym materiale od XDA-Developers świetnie zostało pokazane jak owe gesty we wczesnej wersji systemu funkcjonują. Dla przykładu – krótkie przesunięcie palcem do góry pozwoli na otworzenie horyzontalnego widoku ostatnio uruchomionych aplikacji, a szybkie przesunięcie w prawo otworzy nam program, który ostatnio używaliśmy.

Trzeba raz jeszcze podkreślić, że mówimy o bardzo wczesnej wersji systemu więc przedstawione sterowanie gestami być może jest wyłącznie jednym z tysiąca eksperymentalnych pomysłów Google na temat nowego systemu nawigacji. Kto wie, może firma w ogóle nie zdecyduje się na żadne zmiany jeśli chodzi o ten aspekt? Wszystkiego dowiemy się jednak dopiero w maju podczas Google I/O 2019.

Źródło: XDA-Developers

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.