Amazon ma od teraz własny generator obrazów – Amazon Titan

Anna BorzęckaSkomentuj
Amazon ma od teraz własny generator obrazów – Amazon Titan

Amazon właśnie dołączył do pozostałych gigantów technologicznych, którzy zdecydowali się pójść za ostatnimi trendami w dziedzinie sztucznej inteligencji. Stworzył on bowiem własną AI generującą obrazy i mogą już z niej korzystać użytkownicy usług Amazon Web Services (AWS).

Amazon Titan, czyli generator obrazów o pokaźnych możliwościach

Generator Obrazów Titan, bo tak nazywa się rozwiązanie Amazonu, działa podobnie do innych generatorów obrazów. Wystarczy wpisać w nim komendę tekstową, a na ekranie ujrzymy obraz lub obrazy stworzone przez sztuczną inteligencję. Ponadto dodatkowymi komendami możemy uzyskane obrazy modyfikować.

Jak twierdzi Amazon, narzędzie jest w stanie generować duże ilości realistycznych obrazów niskim kosztem. Jak realistycznych? Poniższy obraz przedstawiający iguanę sugeruje, że bardzo realistycznych, nawet przypominających do złudzenia zdjęcia.

Amazon Titan
Obraz wygenerowany przez Amazon Titan. | Źródło: AWS

Co ciekawe, generator obrazów Amazonu podobno wyróżnia się na tle innych generatorów tym, że dodaje do tworzonych przez siebie grafik specjalne znaki wodne. Taki znak wodny nie jest widoczny dla ludzkich oczu, ale ma pomóc w ograniczaniu rozpowszechnianiu fałszywych informacji. Podobno nie jest to zwykły zestaw metadanych i nie można go usunąć, kompresując czy przycinając obraz.

Jak znak wodny Amazonu ma być identyfikowany? Podobno jest do tego potrzebne odrębne narzędzie. Oczywiście przeciętny użytkownik internetu przynajmniej na razie sam nie jest jednak w stanie z tego narzędzia skorzystać, by sprawdzić, czy znaleziony w sieci obraz został wygenerowany przez AI.  

Model, o którym nie wiadomo wiele

O dziwo Amazon nie podzielił się tym, w jaki sposób wytrenował swoją sztuczną inteligencję dla generatora obrazów. Nie ujawnił też, na jakich danych przeprowadził szkolenie. Czyżby miał coś do ukrycia? Wspomnę tylko, że wiele firm skupiających się na rozwoju AI zostało skrytykowanych, a nawet pozwanych przez artystów, których dzieła zostały wykorzystane do treningu sztucznej inteligencji bez ich zgody.

W tej chwili wygląda na to, że generator obrazów Amazonu jest najbardziej zamkniętym generatorem obrazów na rynku. Osoby, które nie mają dostępu do usług AWS, nie mogą w żaden sposób wypróbować jego możliwości. Przynajmniej na razie jest to bowiem generator dedykowany głównie firmom.

Źródło: AWS, fot. tyt. AWS

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.