Te zdjęcia są czarno-białe, ale Wy zobaczycie na nich kolory

Maksym SłomskiSkomentuj
Te zdjęcia są czarno-białe, ale Wy zobaczycie na nich kolory
{reklama-artykul}
Iluzje optyczne są doprawdy niesamowitymi, fascynującymi zjawiskami. Posiadają one bowiem wyjątkową zdolność do oszukiwania ludzkiego mózgu, który za ich sprawą widzi rzeczywistość inną niż ta jest na prawdę. Mimo że w Internecie widzieliśmy już mnóstwo iluzji optycznych, od rotującej baletnicy po dwuznaczne figury, do dziś trafiamy na takie, które nas zaskakują.

Przykładem zaskakującej iluzji optycznej jest ta, którą niedawno stworzył artysta i programista Øyvind Kolås. Ten wykorzystał zdjęcia wykonane przez fotografa o pseudonimie Chuwa (Francis) i zmodyfikował je tak, by każdy kto na nie spojrzy, no cóż, najprościej mówiąc zechciał podrapać się po głowie.

Spójrzcie chociażby na poniższy obraz. Czy Waszym zdaniem jest to przykład kolorowego zdjęcia?

iluzja-kolor-2

Jeżeli tak pomyśleliście, byliście w błędzie. Tak naprawdę zdjęcie jest czarno-białe, ale nałożona na nie kolorowa siatka sprawia, że nasze mózgi „uzupełniają sobie brakujące kolory” i sprawiają wrażenie, jakoby fotografia wcale nie była czarno-biała. Te po prostu nie wiedzą co zrobić z niepełną informacją, czyli widzianym przez nas kontrastem i same wypełniają luki.

„Obraz umieszczony w poście jest wizualnym/artystycznym eksperymentem polegającym na zabawie z kontrastem, bazującym na innych współczesnych eksperymentach. Siatka o przesyconych barwach, nałożona na czarno-biały obraz powoduje, że piksele czarno-białe są postrzegane jako posiadające kolor.”, czytamy w wypowiedzi Kolåsa.

iluzja-kolor-1

Jeżeli chcielibyście sami pobawić się ze zdjęciami, tworząc podobną iluzję optyczną do tej zaprezentowanej przez Kolåsa, mamy dla Was dobrą wiadomość. Wkrótce w programie GIMP ma pojawić się specjalna funkcja, która będzie na to pozwalać. W anglojęzycznej wersji będzie ona nosić nazwę „color-assimilation-grid”, co w dosłownym tłumaczeniu przekłada się na „siatkę asymilacji kolorów”.

Przypominamy, że program GIMP możecie pobrać z naszej bazy aplikacji.

Źródło: Øyvind Kolås

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.