Orionidy 2022. Wkrótce kolejna noc spadających gwiazd w październiku

Anna BorzęckaSkomentuj
Orionidy 2022. Wkrótce kolejna noc spadających gwiazd w październiku
Październik to jeden z niewielu miesięcy w roku, podczas którego możemy podziwiać nie jeden, a dwa deszcze spadających gwiazd. Wcześniej miało bowiem miejsce maksimum meteorów z roju Drakonidów, a już wkrótce będziemy mieli do czynienia z maksimum meteorów z roju Orionidów. Sprawdź, kiedy i gdzie je oglądać.

Orionidy – co to takiego?

Orionidy to rój meteorów powiązany z kometą Halleya (drugi oprócz Eta Ekwarydów). Z reguły jest on widoczny między 2 października a 7 listopada. Najwcześniejsze doniesienia na temat tego roju pochodzą z kronik chińskich, natomiast pierwsze źródła europejskie wspominały o nim w XIX wieku i są powiązane z obserwacjami A. S. Herschela. O ich powiązaniu z kometą 1P/Halley zasugerowano dopiero w roku 1911.

Rój Orionidów nie należy do najaktywniejszych rojów. Podczas jego maksimum zwykle można obserwować około 20 do 30 spadających gwiazd na godzinę. Niemniej jednak, dotychczasowe obserwacje wskazują na to, że w związku z wpływem grawitacji Jowisza rój może wykazywać 12-letnią okresowość w swojej aktywności. Dzięki temu w niektórych latach maksimum roju Orionidów pozwala obserwować od 50 do 70 zjawisk na godzinę. Na rok 2022 nie przypada zwiększona aktywność roju, jednakże w tym roku warunki do obserwacji Orionidów powinny być bardzo dobre. To dlatego, że w dniu maksimum roju na niebie będzie widoczne tylko 17 procent tarczy Księżyca.

Oczywiście, mimo że kometa Halleya zbliża się do Ziemi i Słońca raz na 76 lat, Orionidy możemy podziwiać co roku. Wynika to z faktu, że nasza planeta co roku przechodzi przez warkocz materii pozostawiony przez tę kometę. Radiant roju Orionidów znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów Oriona (od którego pochodzi ich nazwa) i Bliźniąt.

Orionidy 2022 – kiedy i gdzie obserwować?

Maksimum roju Orionidów przypada na 21 października, a dokładniej mówiąc na noc z 21 na 22 października. Spadające gwiazdy, choć w mniejszych ilościach, będzie można zaobserwować jednak nie tylko wtedy, ale również każdej innej nocy aż do 7 listopada.

Gdzie wypatrywać Orionidów 21 października? Zjawiska świetlne będą widoczne w Polsce od około godziny 22:00. Początkowo radiant roju będzie znajdował się na północnym-wschodzie, tuż nad horyzonte,. W miarę upływu czasu będzie przesuwał się wyżej i bardziej na wschód. O północy będzie widoczny już na wschodzie, a o 4:00 nad ranem na południowym-wschodzie.

orionidy-niebo

Lokalizacja radiantu roju Orionidów na niebie 22 października tuż po północy. | Źródło: Stellarium

Jak zwykle, w celu obserwowania spadających gwiazd najlepiej wybrać się za miasto, tam gdzie sztucznego oświetlenia będzie jak najmniej. Najlepiej do podziwiania zjawisk będą nadawać się wzniesienia, gdzie widoczność nie będzie ograniczana przez drzewa i inne obiekty. Spadające gwiazdy będą dostrzegalne gołym okiem.

Źródło: oprac. własne, fot. tyt. Unsplash/Austin Human

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.