Egipcjanie wściekli na Netflix. Jak wyglądała Kleopatra?

Maksym SłomskiSkomentuj
Egipcjanie wściekli na Netflix. Jak wyglądała Kleopatra?
Serial dokumentalny poświęcony królowej Kleopatrze na Netfliksie wywołał gigantyczne kontrowersje. Wybór czarnoskórej aktorki na postać tytułowej władczyni zbulwersował przede wszystkim internautów. Zareagowali również Egipcjanie, tworząc na Change.org petycję, nawołującą do zaprzestania emisji serialu pod zarzutem fałszowania historii. Produkcja „Królowa Kleopatra” nie zniknęła z platformy Netlix, ale… petycję zbanowano.

Jak wyglądała Kleopatra?

Królowa Kleopatra była ostatnią królową hellenistycznego Egiptu. Władczyni z dynastii Ptolemeuszy (pochodzenia macedońskiego) panowała w starożytnym państwie od 51 do 30 roku przed naszą erą. Córka Ptolemeusza XII Auletesa i nieznanej z imienia matki była niebanalnej urody.

„Monety ukazują wydatny nos (cecha rodzinna) i podbródek, a także przeszywające spojrzenie i włosy ściągnięte do tyłu, związane w kok” – tłumaczył archeolog i filolog klasyczny z uniwersytetu Ohio, profesor Duane W. Roller.

Badacze spierają się w kwestii koloru skóry kobiety. Faraonka najczęściej jest uznawana za białą, choć wcale taka być nie musiała. „Możliwe, że Kleopatra VII była w trzech czwartych macedońskiego, a w jednej czwartej egipskiego pochodzenia” – sugerował Duane W. Rolle. Nieznana jest tożsamość babki władczyni ze strony ojca oraz samej matki. Jeśli Kleopatra nie była w 100 procentach Macedonką, jej kolor skóry mógł być mieszany lub czarny. Mógł, choć na razie nie przemawiają za tym konkretne dowody.

„Rzymscy pisarze mogą nie odnotowywać koloru skóry Kleopatry – czy w ogóle zauważyliby, gdyby była w jednej czwartej Afrykanką? Możliwe, że nie” – zastanawia się Sally-Ann Ashton.

Królowa Kleopatra budzi w tym kontekście wielkie emocje

Skoro kolor skóry Kleopatry nie został jednoznacznie określony, ale większość teorii przemawia za tym, że był biały lub mieszany, to czy twórcy serialu „Królowa Kleopatra” słusznie dobrali aktorkę o czarnym kolorze skóry? Egipscy internauci nazwali to fałszowaniem rzeczywistości.

petycja kleopatra

Petycja na Change.org została jednak usunięta przed zebraniem 100 tysięcy podpisów ze względu na… nienawiść na tle rasowym.

Wcześniej ogromne zamieszanie wywołali twórcy serialu BBC o Annie Boleyn, żonie Henryka VIII. W białą kobietę wcieliła się czarnoskóra aktorka Jodie Turner-Smith. Twórcy tłumaczyli się wtedy, że chcieli „uwspółcześnić historię”.

Pytanie brzmi, czy w serialach dokumentalnych postaci historyczne nie powinny być przedstawiane w sposób możliwie najwierniejszy obecnemu stanowi wiedzy na ich temat?

Źródło: mat. własny, Wielka Historia

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.