5 pomysłów, co zrobić z nietrafionym prezentem

Antoni ZaborskiSkomentuj
5 pomysłów, co zrobić z nietrafionym prezentem

Okres między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem to dla wielu osób czas poświątecznych rozliczeń prezentowych. Trzeba rozpakować torby i zdecydować – co zrobić z trzecią parą słuchawek bezprzewodowych albo kolejną szczoteczką elektryczną. Dla wszystkich, którzy mierzą się obecnie z takim problemem, przygotowaliśmy krótki poradnik, mogący pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Oddaj do sklepu

To opcja, która zapewne pierwsza przychodzi do głowy wszystkim szczęśliwcom, którzy dostali nietrafiony prezent razem z paragonem. I rzeczywiście, ma ona największy sens, bo szybko i skutecznie możemy zamienić niechciany przedmiot na gotówkę. Niestety, aby móc skorzystać z takiego rozwiązania musi zostać spełnionych kilka warunków. 

Po pierwsze, oczywiste, musimy mieć paragon lub fakturę. Bez tego ani rusz. Po drugie, muszą być spełnione warunki zwrotu w sklepie, w którym produkt został zakupiony. Warto wiedzieć, że warunki te bywają bardzo różne, a sklepy mogą w dużym stopniu ustalać własne zasady. To, czego są zobligowane dotrzymywać, to 14-dniowy okres umożliwiający odstąpienie od umowy kupna bez podawania przyczyny. Co bardzo istotne, dotyczy to tylko zakupów zdalnych, czyli w tym wypadku najpewniej przez internet. 

Nietrafiony prezent
Oddanie produktu zakupionego w sklepie stacjonarnym nie zawsze jest możliwe / fot. Unsplash / Clay Banks

Jeśli więc dostałeś prezent razem z dowodem zakupu i został on zamówiony online na krótko przed świętami, nie musisz czytać dalej – po prostu skontaktuj się ze sprzedającym, odeślij przedmiot i czekaj na pieniądze (pamiętaj, że domyślnie środki będą najpewniej zwrócone na konto lub kartę kupującego). 

Warto zauważyć, że wiele sklepów internetowych umożliwia zwrot po dłuższym okresie niż 14 dni (przykład: 100 dni w Zalando), dlatego warto zajrzeć do regulaminu, nawet jeśli prezent został zamówiony 3 tygodnie lub ponad miesiąc wcześniej. 

Co z produktami zakupionymi stacjonarnie? Tutaj sytuacja jest już bardziej skomplikowana, bo sklepy nie są prawnie zobowiązane do przyjmowania zwrotów, oczywiście jeśli towar nie jest wadliwy. Firmy mają więc różne podejście do tego tematu. Oto warunki trzech największych polskich elektromarketów:

Media Markt: “Dokonując zakupu stacjonarnie (w sieci sklepów Media Markt) masz 30 dni od dnia wydania towaru na odstąpienie od umowy bez podania przyczyn. Członkowie Klubu MediaMarkt mają wydłużony termin do 45 dni. W przypadku zakupu na raty termin ten wynosi 14 dni.”

RTV EURO AGD: Zwrot jest możliwy, jednak nie wszystkich produktów (wyłączone są np. sprzęty Apple) i tylko wtedy, gdy przedmiot nie został rozpakowany. 

Media Expert: “Czy mogę zwrócić produkt zakupiony w sklepie stacjonarnym? Tak, pod warunkiem, że produkt został zamówiony przez Internet lub kupione produkty oznaczone są czerwoną etykietą Gwarancja Satysfakcji, w tych przypadkach masz 14 dni na zwrot. Czas na zwrot liczony jest od odebrania produktów.”

Sprzedaj

Zwrot prezentu do sklepu nie jest możliwy, a wciąż wolałbyś zamienić go na gotówkę? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wystawienie przedmiotu na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych/aukcyjnych. W okresie poświątecznym Olx, Allegro i Vinted są pełne nietrafionych prezentów, co często wpływa na ceny, dlatego jeśli chcesz zyskać możliwie najwięcej, warto poczekać kilka tygodni z ofertą. 

allegro
Sprzedaż prezentu może okazać się najlepszym rozwiązaniem / fot. Allegro

Pamiętaj, aby być czujnym i nie dać się oszukać. Nie zapomnij również sprawdzić warunków, jakie oferują platformy, aby uniknąć nieoczekiwanych kosztów. Jeśli chodzi o elektronikę, Allegro pobiera kilka procent (w zależności od kwoty) prowizji, a więc najtańszym wariantem będzie darmowe ogłoszenie na Olx.

Podaj dalej

Ta metoda jest też nazywana “prezentowym recyklingiem” i polega na podarowaniu otrzymanego prezentu komuś innemu. Zwykle, obiektem takiej cyrkulacji są typowo prezentowe przedmioty, czyli zestawy mydeł, książki i alkohole, ale nie tylko. Możliwe, że po głębszej analizie okaże się, że przedmiot, który znaleźliśmy pod choinką będzie idealny na przykład dla znajomego, który w najbliższym czasie ma urodziny. 

Aby nie sprawić nikomu przykrości, warto jedynie upewnić się, że prezent nie wróci przypadkiem do oryginalnego nadawcy ze świąt, ani jego domu…

prezenty
Podobno co piąty prezent jest nietrafiony / fot. Unsplash / Eugene Zhyvchik

Przekonaj się

Jeśli nie mówimy o za dużym/za małym ubraniu, albo czymś na co jesteśmy uczuleni, warto przemyśleć dwa razy, czy pozbycie się prezentu rzeczywiście będzie najlepszym rozwiązaniem. Być może, znajdziemy dla niego zastosowanie, jeśli nie teraz, to w przyszłości. Czasami, schowanie potencjalnie nietrafionego podarunku do szafy może okazać się najlepszą opcją, szczególnie, jeśli nie jesteśmy pewni, co z nim zrobić, a sam prezent nie ma daty ważności.

Oddaj potrzebującym

Najbardziej szlachetną, ale też bezproblemową formą pozbycia się niechcianego prezentu będzie przekazanie go komuś, kto akurat znajduje się w potrzebie. Nie każdy ma tyle szczęścia, żeby po świętach martwić się tylko dodatkowymi kilogramami i prezentami niespełniającymi oczekiwań. Dlatego coś, co dla nas wydaje się zbędne, komuś innemu może się bardzo przydać i sprawić dużą radość.

Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest odnalezienie zbiórki publicznej i oddanie przedmiotu w wyznaczone do tego miejsce. Lista takich akcji jest dostępna na Portalu Zbiórek Publicznych prowadzonym przez MSWiA. Inną opcją jest odwiedzenie schroniska dla bezdomnych lub wrzucenie prezentu do pojemnika PCK.

Zdjęcie tyt. Unsplash (Kira auf der Heide)

Udostępnij

Antoni ZaborskiW branży nowych technologii od ponad 10 lat. W tym czasie pisał dla kilku popularnych serwisów, a także na swój rachunek. Prywatnie fan motoryzacji, sportów walki i dobrego jedzenia.