Teleskop Jamesa Webba sfotografował w kosmosie ognistą klepsydrę

Anna BorzęckaSkomentuj
Teleskop Jamesa Webba sfotografował w kosmosie ognistą klepsydrę
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba prowadzi obserwacje dopiero od lipca, a już wielokrotnie zdążył zadziwić swoimi odkryciami i zdjęciami. Teraz NASA opublikowała kolejną niesamowitą fotografię wykonaną przez ten teleskop.

Najnowsze zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba pokazuje, jak efektownie wygląda proces formowania się gwiazd. Widać na nim bowiem materię, która za sprawą młodej gwiazdy przybrała kształt ognistej klepsydry.

Spektakularny widok z kosmosu

Gwiazda, która jest bohaterką omawianego zdjęcia, to L1527. Właściwie jest to protogwiazda klasy 0, będąca obecnie na najwcześniejszym etapie formowania się. Ma ona zaledwie 100 tysięcy lat. Dlatego pozostaje zamknięta w chmurze gazu i pyłu i jeszcze nie generuje własnej energii na drodze syntezy jądrowej tak jak nasze Słońce.

L1527 jest otoczona przez wirujący dysk gazu widoczny jako malutka ciemna linia przecinająca szyjkę klepsydry. Gdy materia jest wyrzucana z protogwiazdy, zderza się z inną materią w regionie, tworząc ogromne puste przestrzenie. Obszary, z których materia nie został wywiana, cechują się niebieską i pomarańczową poświatą. Poświatę tą była w stanie dostrzec kamera JWST prowadząca obserwacje w bliskiej podczerwieni (NIRCam).

webb
Protogwiazda L1527 i otaczające ją chmury pyłu. Fotografia z JWST. | Źródło: NASA

Pomarańczowa i niebieska barwa są wynikiem przeplatania się różnych warstw chmur znajdujących się w pobliżu L1527. Niebieskie obszary tworzą cieńsze warstwy pyłu, a pomarańczowe – grubsze warstwy. Wszystkie te warstwy są przecinane przez wyrzucany przez protogwiazdę cząsteczkowy wodór.

Jak Słońce z przeszłości

W tej chwili L1527 jest niestabilnym obiektem o masie stanowiącej zaledwie 20 do 40% masy Słońca. Nieustannie pochłania on jednak materię z otaczających go chmur. W ten sposób doprowadza do coraz większej kompresji swojego jądra i wzrostu temperatury w swoim wnętrzu. Ostatecznie w protogwieździe wystartuje fuzja jądrowa, a wówczas stanie się pełnoprawną gwiazdą.

 
L1527 doskonale pokazuje, jak miliardy lat temu wyglądało nasze Słońce. Być może kiedyś wokół L1527, tak jak wokół Słońca, powstaną planety. Kto wie, być może jedna z nich będzie bliźniaczką Ziemi.

Teleskop, który jeszcze nie raz zachwyci

Powinieneś spodziewać się, że w przyszłości NASA opublikuje jeszcze wiele co najmniej równie ciekawych zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Jest to bowiem najpotężniejszy kosmiczny teleskop, jakim w tej chwili agencja dysponuje.

JWST został wystrzelony przestrzeń kosmiczną 25 grudnia 2021 roku, po 14 latach przygotowań. Znajduje się on w kosmosie w punkcie znanym jako L2 (punkt Langrange’a 2). Jest on oddalony od Ziemi o jakieś 1,5 miliona kilometrów. Teleskop nie krąży wokół Ziemi, Słońca, ani żadnego innego ciała niebieskiego. Zamiast tego krąży właśnie wokół punktu L2, po tak zwanej orbicie halo, dzięki czemu jest zawsze zwrócony tyłem do Słońca i Ziemi. W rezultacie jego tarcza przeciwsłoneczna zawsze chroni go przed promieniowaniem, które zakłócałyby pracę jego instrumentów, a JWST może bez przeszkód obserwować odległe zakątki kosmosu.

Źródło: NASA / fot. tyt. NASA

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.