Superrobaki zjadające plastik. Naukowcy zdumieni, ale jest jeden problem

Maksym SłomskiSkomentuj
Superrobaki zjadające plastik. Naukowcy zdumieni, ale jest jeden problem
Plastik jeszcze kilka dekad temu wydawał się zbawieniem dla ludzkości. Tanie i wytrzymałe tworzywo błyskawicznie podbiło serca korporacji i konsumentów z całego świata, by niemal równie tak samo szybko okazać się przekleństwem. Wszechobecny materiał stał się realnym zagrożeniem dla ekosystemów na Ziemi, a naukowcy nieustannie szukają metod na jego skuteczne eliminowanie z przyrody. Naukowcy z Australii wpadli na trop „superrobaków”, które zajadają się polistyrenem. Kluczem do sukcesu wydają się być bakterie w larwach, które przyczyniają się do rozkładania podstawy wielu tworzyw sztucznych.

Larwy, które zjadają plastik

Larwy gąsienic ćmy woskowej zwróciły uwagę naukowców jeszcze w 2017 roku, kiedy to okazało się, że jedzą plastik, nawet polietylen, który jest powszechnym i nieulegającym biodegradacji plastikiem zaśmiecającym morza i oceany. Wszystko dzięki drobnoustrojom jelitowym – ich dogłębna analiza może pomóc ludzkości zwalczyć problem plastiku.

„Wydaje się, że ten proces to zasługa synergii między gąsienicami i ich bakteriami jelitowymi, przyspieszającej degradację polietylenu” – mówi Christophe LeMoine z Brandon University w Kanadzie.

waxworm

Larwy ćmy woskowej to szkodnik doskonale znany pszczelarzom. | Źródło: Canva Pro

W naturze larwy ćmy woskowej są uważane za szkodniki, ponieważ działają jak pasożyty w koloniach pszczół, wyjadając wosk z plastrów miodu. Ich zdolności związane z przegryzaniem tworzywa sztucznego odkrył pewien amator pszczelarstwa i naukowiec z Hiszpanii, który starał się chronić swoje ule plastikowymi reklamówkami. Bezskutecznie. Larwy wygryzały w nich dziury w zastraszającym tempie.

Badacze twierdzą, że omawiane tu robaki rozkładają plastikowe torby z polietylenu szybciej niż dowolna inna znana ludzkości metoda.

Tajemnicza zależność

LeMoine uważa, że larwy ćmy woskowej nie są natychmiastowym rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia plastikiem. Naukowców czeka wciąż dużo pracy nad tym, aby zrozumieć, jak dokładnie gąsienice i drobnoustroje w ich przewodzie pokarmowym współpracują ze sobą, celem trawienia tworzywa.

Jednym z wyzwań jest chociażby sposób obchodzenia się z toksyczną substancją, wydalaną przez gąsienice karmione plastikiem. Ponadto, chociaż odkryli, że niektóre bakterie jelitowe mogą przetrwać karmione plastikiem przez ponad rok, rozłożenie plastiku trwało dłużej niż po zjedzeniu go przez larwy. Larwa odgrywa kluczową rolę w procesie – zrozumienie jej jest niezbędne, aby ogłosić sukces.

Źródło: CNN

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.