Opracowano protezę dla mózgu, która poprawia pamięć

Anna BorzęckaSkomentuj
Opracowano protezę dla mózgu, która poprawia pamięć
DARPA, czyli Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, znana jest z tego, że regularnie pracuje nad nietypowymi, choć potencjalnie przełomowymi projektami. Tym razem podobno udało się jej stworzyć protezę, która znacząco poprawia pamięć. Jest to bowiem proteza dla mózgu.

Odpowiedź na problemy z pamięcią

Problemy z pamięcią nie są niczym przyjemnym. Występują one przy całym szeregu różnych urazów głowy i mózgu, a także w przebiegu wielu chorób. Dlatego naukowcy od dawna szukają sposobów na poprawę lub przywracanie pamięci w takich przypadkach. Rozwiązanie od DARPA może być w tej kwestii ogromnym krokiem w dobrą stronę. Agencja pracuje nad nim w ramach projektu RAMRestoring Active Memory.

Urządzenie badaczy z DARPA nie jest na ten moment zbyt zaawansowane. Składa się ono z pojedynczej elektrody, która musi być umieszczona głęboko w mózgu. Niemniej, już teraz wykazuje zaskakująco wysoką efektywność. Naukowcy odnotowali wskaźnik poprawy pamięci na poziomie 50 procent. To daje ogromne nadzieje na przyszłość.

Implant stymulujący mózg

W jaki sposób proteza mózgu od DARPA działa? W skrócie, monitoruje ona sygnały przekazywane w mózgu i stymuluje hipokamp. Dla przypomnienia, hipokamp to nieduża struktura w mózgu, w płacie skroniowym i element odpowiedzialny głównie za pamięć. Odgrywa on między innymi dużą rolę w przenoszeniu informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.

Dotychczas badacze przetestowali swoje urządzenie na zwierzętach oraz na niewielkiej liczbie pacjentów z epilepsją, z których część posiadała też urazy mózgu. Mowa o 24 osobach. Podczas testów użyto dwóch wersji protezy.

Pierwsza wersja protezy naśladowała wzorce sygnałów nerwowych, które naturalnie występowały w całym mózgu i stymulowała go sygnałem odpowiadającym średniej tych wzorców. Druga skupiała się na tym, jak pracuje hipokamp i stymulowała mózg sygnałami przypominającymi sygnały tylko z hipokampu.

Obiecujące rozwiązanie

Czas pokaże, czy DARPA faktycznie zdoła udoskonalić swój wynalazek i zwiększyć jego skuteczność. Oczywiście należy zadać też pytanie, jak bezpieczne jest to urządzenie. Cóż, jeżeli nie jest bezpieczne, po badaniach nie zostanie dopuszczone do użytku.

Jeśli implant mózgu od DARPA zostanie dopuszczony do użytku, z jego pomocą być może będzie można przywracać pamięć żołnierzom, którzy doznali ciężkich urazów głowy, i nie tylko. Potencjał omawianej technologii jest ogromny.

Źródło: Interesting Engineering, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.