Odkryto nowy quasi-księżyc Ziemi. Podróżuje z nią od tysięcy lat

Anna BorzęckaSkomentuj
Odkryto nowy quasi-księżyc Ziemi. Podróżuje z nią od tysięcy lat
Naukowcy odkryli niedawno nową asteroidę, która towarzyszy Ziemi w jej podróży dookoła Słońca. No, jest ona nowa w tym sensie, że dopiero co dowiedzieliśmy się o jej istnieniu. Podobno orbituje ona bowiem w pobliżu naszej planety od… 100 roku przed naszą erą.

Kolejny quasi-satelita

Wspomniana asteroida otrzymała oznaczenie 2023 FW13. Nazywa się ją quasi-księżycem, a to dlatego, że okrąża Słońce w podobnym czasie co Ziemia, a na dodatek jest pod wpływem przyciągania grawitacyjnego Ziemi.

Szacuje się, że 2023 FW13 ma około 50 metrów średnicy i okrąża Ziemię, zbliżając się do niej na odległość 14 milionów kilometrów. Dla porównania, Księżyc ma 3474 kilometry średnicy i zbliża się do Ziemi na odległość maksymalnie 364 tysięcy kilometrów.

2023 FW13 została po raz pierwszy zaobserwowana w Marcu – przez obserwatorium Pan-STARRS zlokalizowane na szczycie wulkanicznej góry Haleakalā na wyspie Maui w archipelagu Hawajów. Istnienie asteroidy potwierdzono następnie z pomocą Teleskopu Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego na Hawajach i dwóch obserwatoriów w stanie Arizona w USA. 1 kwietnia oficjalnie znalazła się na liście odkrytych obiektów organizacji Minor Planet Center działającej na rzecz Międzynarodowej Unii Astronomicznej.


Obiekt o niespotykanie stabilnej orbicie w swojej klasie

Wiele wskazuje na to, że 2023 FW13 znajduje się w towarzystwie Ziemi od ponad 2100 lat, a dokładniej mówiąc od wspomnianego 100 roku przed naszą erą. Szacuje się ponadto, że pozostanie ona w pobliżu Ziemi aż do mniej więcej 3700 roku.

„Wygląda na to, że to quasi-satelita, który krąży w pobliżu Ziemi rekordowo długo, dłużej niż jakikolwiek inny obiekt tego typu.”, powiedział Adrein Coffinet, astronom i dziennikarz, który jako pierwszy sklasyfikował omawianą asteroidę jako quasi-księżyc.

Warto wspomnieć, że po odkryciu 2023 FW13 przeanalizowano dane zebrane w przeszłości przez inne obserwatoria. Dzięki temu okazało się, że 2023 FW13 była obserwowana nawet w 2012 roku.

Co istotne, mimo że 2023 FW13 krąży wokół Słońca w pobliżu Ziemi, najprawdopodobniej nie stanowi dla naszej planety żadnego zagrożenia. Nie powinniśmy obawiać się zatem, że doprowadzi do zagłady ludzkości, zwłaszcza że to asteroida dość mała.

Oczywiście, Ziemia ma wielu quasi-satelitów. Innym bardzo stabilnym quasi-księżycem jest planetoida 2016 HO3, znajdująca się od 38 do 100 razy dalej od Ziemi niż Księżyc. Planetoida ta towarzyszy naszej planecie od XX wieku i ma pozostać przy niej przez następne kilka stuleci. Inne quasi-księżyce Ziemi to na przykład 2004 GU9, 2006 FV35, 2013 LX28 i 2014 OL339.

Źródło: Sky & Telescope, fot. tyt. Pixabay/urikyo33

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.