Naukowcy z Chin znaleźli tajemniczego wirusa w Rowie Mariańskim

Anna BorzęckaSkomentuj
Naukowcy z Chin znaleźli tajemniczego wirusa w Rowie Mariańskim

Organizmy żywe mogą występować w najbardziej niedostępnych miejscach na Ziemi. To samo ma miejsce również w przypadku wirusów, które organizmami nie są, ale są z nimi mocno związane. Teraz wirusa znaleziono nawet w najgłębszym oceanicznym rowie – Rowie Mariańskim.

Wirus z Rowu Mariańskiego

Omawiany wirus nosi nazwę vB_HmeY_H4907 i został odkryty na głębokości 8839 metrów. Dla przypomnienia, Rów Mariański sięga głębokości około 11 tysięcy metrów. vB_HmeY_H4907 jest bakteriofagiem – rodzajem wirusa, który infekuje bakterie, a następnie przejmuje ich maszynerię komórkową w celu wygenerowania większej liczby swoich kopii.

Uważa się, że vB_HmeY_H4907 to bakteriofag odnaleziony na rekordowo dużej głębokości. Naukowcy właśnie podzielili się swoimi wynikami badań na jego temat w czasopiśmie Microbiology Spectrum.

„Według naszej najlepszej wiedzy to występujący najgłębiej znany odizolowany oceaniczny bakteriofag.”, poinformował w oświadczeniu główny autor badań, Ming Wang. Wang jest wirusologiem na Chińskim Uniwersytecie Oceaniczny, w Qingdao.

Nowo poznany wirus infekuje bakterie z rodzaju Halomonas i robi to w sposób lizogenny. Oznacza to, że wstawia swój materiał do genomu bakterii i replikuje go bez zabijania ofiary. Być może wynika to z faktu, że zarówno wirus, jak i bakteria występują w bardzo trudnych warunkach. Osobników bakterii być może jest tam tak mało, że wirus nie może pozwolić sobie na zabicie żywiciela. Zatem, po prostu się do tego przystosował.

Wirus Rów Mariański
Bakteriofag vB_HmeY_H4907 występujący w Rowie Mariańskim. | Źródło: Y. Su et. al, Microbiology Spectrum 2023

Jeden z niewielu znanych głębinowych wirusów

Bakterie należące do rodzaju halomonas są spotykane w całych oceanach. Badacze znajdują je nawet na dnach oceanów w obszarach biegunowych. Przeprowadzając analizę genetyczną wirusa vB_HmeY_H4907 z Rowu Mariańskiego naukowcy doszli do wniosku, że jego zasięg jest prawdopodobnie tak samo szeroki, jak zasięg infekowanych przez niego bakterii.

Warto tu wspomnieć, że na temat wirusów zamieszkujących najgłębsze rejony oceanu, zwane strefą hadal, wiadomo bardzo niewiele. vB_HmeY_H4907 jest dopiero trzecim poznanym wirusem infekującym żyjące tam bakterie z rodzaju Halomonas.

Co ciekawe, bakterie i wirusy żyjące na dnach oceanów są tak obce człowiekowi, że nasze komórki odpornościowe nawet nie rejestrują ich istnienia. Są dla niego praktycznie niewidoczne. Na szczęście, bakteriofagi, jako że infekują bakterie, nie są dla człowieka niebezpieczne.

W najbliższej przyszłości naukowcy zamierzają szukać kolejnych tajemniczych, głębinowych wirusów. Chcą też oni dokładniej zbadać, w jakie interakcje wchodzą ze swoimi bakteryjnymi gospodarzami.

Źródło: EurekAlert, fot. tyt. NOAA

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.