Naukowcy stworzyli grę wideo, która poprawia pamięć

Anna BorzęckaSkomentuj
Naukowcy stworzyli grę wideo, która poprawia pamięć
Gry wideo to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Ba, granie w nie niesie za sobą dodatkowe korzyści. Niektóre udoskonalają naszą zdolność rozwiązywania problemów, inne poprawiają koordynację ręka-oko, a jeszcze inne ułatwiają naukę języków obcych. A czy gry wideo mogą poprawiać pamięć? Tak, i to nie tylko u młodych ludzi, co właśnie udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Uczeni z Kalifornii stworzyli grę rytmiczną o nazwie Rhythmicity, która podczas badań wpłynęła pozytywnie na pamięć krótkoterminową ich uczestników.

Gra rytmiczna na poprawę pamięci

W sumie w badaniach wzięło udział 47 osób w wieku od 60 do 79 lat. Osoby te zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza miała za zadanie grać w Rhythmicity, a druga w klasyczną wykreślankę. Wszyscy uczestnicy grali po 20 minut dziennie, po 5 dni w tygodniu, przez osiem tygodni.

Różnica między dwiema grupami badanych wyklarowała się bardzo szybko. Gra Rhytmicity tak mocno stymulowała percepcję wzrokową i uwagę selektywną, że poprawiała pamięć krótkoterminową, co potwierdzono z użyciem prostego ćwiczenia związanego z rozpoznawaniem twarzy. Przeprowadzono też badania EEG, które wykazały zwiększoną aktywność w płacie ciemieniowym – obszarze mózgu związanym z czytaniem nut, muzyką i krótkotrwałą pamięcią wzrokową.

„Zgodnie z hipotezą, tylko grupa ćwicząca rytmikę wykazała poprawę pamięci krótkotrwałej w zadaniu rozpoznawania twarzy, dostarczając w ten sposób ważnych dowodów na to, że trening rytmiki może korzystnie wpływać na wydajność w zadaniach niemuzycznych.”, badacze napisali w swojej pracy, opublikowanej w czasopiśmie PNAS.

Jedna z wielu gier o pozytywnym wpływie

Gra Rhythmicity została opracowana wraz z perkusistą Mickeyem Hartem, należącym niegdyś do zespołu Grateful Dead. Używa ona wizualnych wskazówek, aby nauczyć graczy odtwarzania rytmu na tablecie. Tempo, złożoność i wymagana precyzja w odpowiadaniu na nie rośnie w miarę postępów graczy.

Częścią tego, co sprawia, że omawiana gra jest wyjątkowa, jest to, że może dostosować się do osoby, która w nią gra. Gra dostosowuje bowiem swój poziom trudności do umiejętności gracza – tak, aby zmusić go do poprawy, a jednocześnie nie zniechęcić do dalszej zabawy.

Warto wspomnieć, że Rhythmicity to nie pierwsza gra badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Wcześniej opracowali oni na przykład grę o nazwie NeuroRacer, która, jak wykazano, jest w stanie znacznie poprawiać osłabione zdolności umysłowe, zdolność utrzymywania ciągłej uwagi oraz pamięć roboczą u osób starszych już po czterech tygodniach.

Jak widać, gry mogą pomagać w zachowaniu ostrości umysłu. Ciekawe, jak wiele zwykłych gier wykazuje takie same właściwości. Być może granie w Guitar Hero również poprawia pamięć krótkoterminową.

Źródło: PNAS, fot. tyt. Unsplash/Tigran Hambardzumyan

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.