Kolejne badanie pokazuje, że gry mają pozytywny wpływ na dzieci

Anna BorzęckaSkomentuj
Kolejne badanie pokazuje, że gry mają pozytywny wpływ na dzieci
Rodzice często martwią się o to, jak gry wideo wpływają na ich pociechy. Zastanawiają się, czy mogą spowodować problemy ze zdrowiem psychicznym, sprawić, że dzieci będą zbyt mało się ruszać i nie tylko. Warto jednak pamiętać, że wielokrotnie wykazywano już, że gry to nie samo zło i że wywołują też wiele pozytywnych efektów.

Teraz nowe, duże amerykańskie badanie, wyniki którego opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie JAMA Network Open, pokazuje, z graniem w gry wideo mogą wiązać się liczne korzyści dotyczące zdolności poznawczych. Przeprowadzili je uczeni z Uniwersytetu Vermontu w Stanach Zjednoczonych.

Badanie nad wpływem gier wideo na dzieci

Dotychczas wiele badań koncentrowało się na szkodliwych skutkach grania – próbowano łączyć je z depresją czy zwiększoną agresją. Badania te obejmowały jednak stosunkowo niewielkie liczby uczestników, zwłaszcza jeżeli w ich ramach dokonywano obrazowania mózgu.

W ramach nowych badań Bader Chaarani i jego współpracownicy z Uniwersytetu Vermontu przeanalizowali dane z dużego i wciąż realizowanego badania ABCD (Adolescent Brain Cognitive Development Study), finansowanego przez Narodowe Instytuty Zdrowia Stanów Zjednoczonych.

Uczeni przyjrzeli się odpowiedziom z ankiet, wynikom testów poznawczych oraz badań obrazowych mózgu około 2000 dziewięcio- i dziesięciolatków, którzy zostali podzieleni na dwie grupy. Do grupy pierwszej należały dzieci, które nigdy nie grały w gry, a do grupy drugiej dzieci, które grały przez co najmniej trzy godziny dziennie. Wybrano właśnie taki próg, ponieważ przekracza on wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii dopuszczające jedną do dwóch godzin gry w przypadku starszych dzieci.

Zdolności poznawcze dzieci należącej do każdej z grup oceniono w ramach dwóch zadań. Pierwsze polegało na jak najszybszym naciskaniu strzałek w lewo lub w prawo na klawiaturze, w odpowiedzi na strzałki pojawiające się na ekranie. Podczas drugiego zadania na ekranie pokazywano twarze ludzi, a później pokazywano kolejny zestaw twarzy, pytając o to, czy poszczególne twarze widzieli wcześniej.

Kolejny dowód na pozytywny wpływ gier wideo

Po przeprowadzeniu analizy statystycznej badacze doszli do wniosku, że dzieci grające w gry wideo konsekwentnie radziły sobie lepiej z obydwoma zadaniami. Skany mózgów wykonane metodą fMRI (funkcjonalnego rezonansu magnetycznego) wykazały u graczy większą aktywność w regionach powiązanych z uwagą i pamięcią.

„Rezultaty wskazują na intrygujący potencjał, że gry wideo mogą zapewniać trening zdolności poznawczych z mierzalnymi efektami neurokognitywnymi.”, uczeni podsumowali w swojej pracy.

Na razie nie wiadomo, czy lepsze zdolności poznawcze są rezultatem grania w gry, czy jest na odwrót – lepsze zdolności poznawcze sprawiają, że dzieci chętniej spędzają czas, grając w gry wideo. Zespół ma nadzieję, że prowadząc dalsze badania nad tymi samymi dziećmi, uda się im wyjaśnić tę kwestię. Dalsze badania powinny im też umożliwić ocenę wpływu na zdolności poznawcze innych czynników – jakości snu czy otaczającego dzieci środowiska.

Źródło: NIH, fot. tyt. Unsplash/Kelly Sikkema

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.