Katastrofa na Odrze. Zdjęcia satelitarne pokazują zakwit glonów

Anna BorzęckaSkomentuj
Katastrofa na Odrze. Zdjęcia satelitarne pokazują zakwit glonów
Jednoznaczna przyczyna wymierania ryb w Odrze wciąż nie została ustalona. Dane satelitarne przeanalizowane przez naukowców z Niemiec pokazują jednak, że w rzece doszło do masowego zakwitu glonów. Miał on miejsce między końcem lipca a początkiem sierpnia bieżącego roku.

Stężenie chlorofilu w Odrze na przestrzeni czasu

Omawiana analiza została przeprowadzona przez ekspertów z Brockmann Consult (firmy zajmującej się analizowaniem danych środowiskowych i oprogramowaniem zlokalizowanej w Hamburgu), we współpracy z naukowcami z Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza w Berlinie oraz Uniwersytetu Lipskiego. Analiza objęła dane z satelity Copernicus Sentinel-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na jej postawie obliczono stężenie chlorofilu w wodach rzeki, informujące o postępie zakwitu glonów.

Satelita Sentinel-2 jest wyposażony w czujnik optyczny, który może być wykorzystywany do określania koloru wód. Na podstawie barwy wody można wywnioskować zaś, jakie substancje nadające kolor znajdują się w wodzie. Barwne pigmenty, takie jak chlorofil w algach, wpływają bowiem na docierające do nich światło słoneczne. Wszystko to oznacza, że z pomocą danych satelitarnych można wykryć wysokie stężenie glonów w wodzie.

odra-dane-satelitarne

Rezultat analizy danych satelitarnych przeprowadzonej przez naukowców z Niemiec. | Źródło: Brockmann Consult

W ramach wstępnej analizy danych, uczeni zbadali stężenie chlorofilu w wodach Odry w trzech przedziałach czasowych. Zaprezentowane przez nich wykresy przedstawiają stężenie, które miało miejsce pod koniec lipca (24 – 25 lipca), na początku sierpnia (4 – 6 sierpnia) i w połowie sierpnia (16 – 18 sierpnia).

Żółte zabarwienie na wykresach wskazuje na szczególnie wysokie stężenie chlorofilu. Jak widać, pod koniec lipca jego stężenie wzdłuż całej rzeki utrzymywało się na średnim poziomie, ale na początku sierpnia na wysokości Wrocławia miał miejsce jego ogromny wzrost. Później zakwit glonów rozprzestrzenił się, aż objął większość obszaru Odry.

Kto wie, być może dane satelitarne odegrają znaczącą rolę w próbach wyjaśnienia, w jaki sposób doszło do katastrofy na odrze. W najbliższych tygodniach niemieccy naukowcy zamierzają kontynuować swoje analizy, łącząc dane satelitarne z wynikami badań próbek wody i rezultatami monitoringu wodno-ekologicznego.

Bezpośrednia przyczyna katastrofy wciąż nie jest znana

Warto przypomnieć, że w zeszłym tygodniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w Odrze wykryto obecność tak zwanych złotych alg – gatunku inwazyjnych glonów występujących w lekko zasolonych oraz słodkich wodach, które są trujące i bardzo niebezpieczne dla ryb i wszystkich organizmów żyjących w wodzie.

W tej chwili nie wiadomo, co takiego doprowadziło do zakwitu złotych alg w Odrze. Naukowcy prowadzą obecnie liczne badania, aby to ustalić.

Źródło: IGB, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.