Chińczycy z powodzeniem wyhodowali ryż na… swojej stacji kosmicznej

Aleksander PiskorzSkomentuj
Chińczycy z powodzeniem wyhodowali ryż na… swojej stacji kosmicznej
Chińscy astronauci z powodzeniem wyhodowali sadzonki ryżu na pokładzie swojej stacji kosmicznej Tiangong. Eksperyment tego typu może dostarczyć ważnych, naukowych danych dotyczących tego, w jaki sposób astronauci będa mogli w przyszłości uprawiać żywność w trudnych warunkach.

Chińczycy sprawdzają także, jak dokładnie zachowują się konkretne rośliny w przestrzeni kosmicznej.

Przygotowania pod długie podróże kosmiczne

Chociaż eksperymenty z hodowlą ryżu były już wcześniej prowadzone na stacji kosmicznej, to Chińczycy postanowili podejść do niego w nieco inny sposób. W tym przypadku postawili oni na cały cykl życia rośliny, który zaczyna się od posadzenia nasiona i kończy w pełni sprawną sadzonką zdolną do generowania nowych nasion. Na pokładzie modułu głównego stacji Tianhe znajduje się osiem eksperymentalnych ładunków – jeden z nich jest właśnie przeznaczony do hodowli ryżu.

Według Zhenga Huiqionga, badacza z Center for Excellence in Molecular Plant Sciences, od czasu rozpoczęcia eksperymentów z ryżem 29 lipca bieżącego roku, siewki o wysokich pędach urosły do około 30 cm wysokości, a siewki karłowatej odmiany ryżu Xiao Wei wyrosły do wysokości 5 cm. Naukowcy oceniają jakość obu procesów jako bardzo dobrą i dająca nadzieję na prowadzenie dalszych eksperymentów.

chinyryzkosmos2
fot. Sandy Revolanoina – Unsplash.com

“Chcemy zbadać jak mikrograwitacja może wpłynąć na czas kwitnienia roślin na poziomie molekularnym i czy będziemy w stanie wykorzystać takie warunki do kontroli całego procesu” – przekazał Zheng. Warto przypomnieć, że to właśnie kwitnienie jest kluczowym etapem dla rozwoju reprodukcyjnego roślin.

Chińczycy od lat 80 ubiegłego wieku wysyłają w kosmos nasiona ryżu i innych roślin uprawnych, aby wspomóc ich rozwój oraz zwiększyć zdolność do wydawania plonów w trudnych warunkach. Zheng wie, że astronauci będą chcieli w przyszłości wylądować na Marsie i zostać tam na dłużej.

Modyfikacje związane z ryżem mogą im pomóc przetrwać w trudnych warunkach.

Do tego jednak jeszcze bardzo długa i wyboista droga.

Źródło: China Daily

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.