Byłbyś w stanie przetrwać na Księżycu? NASA ma prosty test

Anna BorzęckaSkomentuj
Byłbyś w stanie przetrwać na Księżycu? NASA ma prosty test

W 1970 roku pewien profesor z Uniwersytetu w Teksasie opracował dla NASA prosty test, który do dziś jest wykorzystywany przez organizacje przy budowaniu zespołów. Jest to zadanie, które testuje umiejętności krytycznego myślenia oraz pracy zespołowej z wykorzystaniem scenariusza zakładającego konieczność przetrwania na… Księżycu. Koniecznie spróbuj w nim swoich sił.

Wirtualny test NASA

Test NASA wymaga od Ciebie, abyś wyobraził sobie, że bierzesz udział w kosmicznej misji. Statek Twój i Twojej załogi, zmierzający na Księżyc, rozbił się jednak setki kilometrów od planowanego miejsca lądowania. Zatem, cały Twój zespół jest zmuszony dojść do zamierzonego miejsca lądowania pieszo. Jednak zanim rozpoczniesz wędrówkę, musisz zdecydować, które spośród dostępnych przedmiotów umożliwią ci przetrwanie.

Autor testu stworzył listę 15 przedmiotów. Twoim zadaniem jest ponumerowanie tych przedmiotów zgodnie z ich znaczeniem dla Twojego przetrwania. Cyfrę 1 powinieneś przyznać rzeczy o znaczeniu największym, a cyfrę 2 o znaczeniu nieco mniejszym. Cyfrę 15 powinieneś zaś przyznać rzeczy o znaczeniu najmniejszym.

Co ciekawe, profesor z Uniwersytetu w Teksasie opracował ten test jeszcze zanim miało miejsce pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu.

Lista 15 przedmiotów, których znaczenie należy ocenić:

  • Pudełko zapałek
  • Koncentrat spożywczy
  • 15 metrów nylonowej liny
  • Jedwabny spadochron
  • Przenośna jednostka grzewcza
  • Dwa pistolety kalibru .45
  • 1 opakowanie mleka w proszku
  • 2 45-kilogramowe butle z tlenem
  • Mapa nieba (konstelacji księżycowych)
  • Tratwa ratunkowa
  • Kompas magnetyczny
  • 19 litrów wody
  • Flary sygnałowe
  • Apteczka pierwszej pomocy z igłami do zastrzyków
  • Zasilany energią słoneczną nadajnik-odbiornik radiowy

Rozwiązanie logicznej zagadki

Jeśli uznałeś pudełko zapałek, kompas magnetyczny, przenośną jednostkę grzewczą, mleko w proszku i pistolety za przedmioty w zasadzie kompletnie bezużyteczne na Księżycu, podjąłeś poprawną decyzję. Z pomocą zapałek nie rozpaliłbyś na Księżycu ogniska, albowiem w cieniutkiej księżycowej atmosferze nie występuje tlen. Kompas nie nadawałby się do nawigowania, ponieważ pole magnetyczne Księżyca nie jest spolaryzowane. Przenośna jednostka grzewcza nie byłaby Ci potrzebna, chyba że znalazłbyś się po niewidocznej stronie Księżyca. Mleko w proszku byłoby gorszą alternatywą dla koncentratu spożywczego, a pistolety co najwyżej ułatwiłyby Ci nieco nabieranie prędkości na powierzchni satelity swoim odrzutem.

Ziemia widziana z powierzchni Księżyca.
Ziemia widziana z powierzchni Księżyca. | Źródło: NASA

Flary sygnałowe pozwoliłby powiadomić o Twojej pozycji jakikolwiek inny statek kosmiczny przelatujący nad Księżycem, a butla dwutlenku węgla będąca częścią wojskowej tratwy ratunkowej mogłaby posłużyć jako forma napędu. Spadochron znalazł się dopiero na 8. miejscu, ale zapewniłby ci pewien stopień ochrony przed promieniowaniem słonecznym. NASA wyżej oceniła apteczkę – naukowcy zaprojektowali kombinezony kosmiczne tak, aby astronauci mogli z niej korzystać. Na miejscu 6. znalazła się lina, która umożliwiałaby wspinanie się po klifach i wiązanie ze sobą rannych.

Nadajnik-odbiornik radiowy pozwalałby rzecz jasna na skontaktowanie się z pobliskim statkiem kosmicznym. Niemniej, jego zasięg byłby niewielki. Dlatego wyżej, na miejscu 4., umieszczono koncentrat spożywczy, który zaspokajałby Twoje potrzeby energetyczne.

Podium otwiera mapa nieba, która byłaby głównym środkiem nawigacji na powierzchni Księżyca. Na miejscu drugim znalazło się 20 litrów wody, potrzebnej do zaspakajania pragnienia i uzupełniania płynów. Szczyt podium to natomiast butle z tlenem, co nikogo nie powinno dziwić. W końcu tlen jest niezbędny do przetrwania. Ponadto, każda butla ważyłaby na Księżycu zaledwie blisko 8 kilogramów.  

NASA – poprawnie uporządkowane przedmioty zgodnie z ich znaczeniem dla przetrwania:

  1. 2 45-kilogramowe butle z tlenem
  2. 19 litrów wody
  3. Mapa nieba (konstelacji księżycowych)
  4. Koncentrat spożywczy
  5. Zasilany energią słoneczną nadajnik-odbiornik radiowy
  6. 15 metrów nylonowej liny
  7. Apteczka pierwszej pomocy z igłami do zastrzyków
  8. Jedwabny spadochron
  9. Tratwa ratunkowa
  10. Flary sygnałowe
  11. Kompas magnetyczny
  12. 1 opakowanie mleka w proszku
  13. Przenośna jednostka grzewcza
  14. Kompas magnetyczny
  15. Pudełko zapałek

Rozwiązanie o ciekawym zastosowaniu

Jak wspomniałam wcześniej, organizacje wykorzystują omówiony test NASA przy budowaniu zespołów. Dlatego najpierw przekazują zadanie rozwiązania go pojedynczym osobom, a potem całym grupom, które mają wspólnie dojść do porozumienia i ustalić jak najlepszą ich zdaniem kolejność listy. Niemniej jednak, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by stawić czoło temu ciekawemu wyzwaniu z własnej ręki.   

Źródło: MTa Learning, fot. tyt. NASA

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.