Bakterie mogą utrudnić kolonizację Marsa. Badania nie pozostawiają wątpliwości

Anna BorzęckaSkomentuj
Bakterie mogą utrudnić kolonizację Marsa. Badania nie pozostawiają wątpliwości

Nowe badania pokazują, że bakterie mogą stanowić zagrożenie dla procesu kolonizacji Marsa przez człowieka. Mowa oczywiście o bakteriach pochodzących z Ziemi, które są w stanie znacznie szybciej i lepiej przystosowywać się do życia w nowych warunkach, niż ludzie.

Bakterie poza ziemską atmosferą

Mimo że naukowcy starają się wysyłać w przestrzeń kosmiczną i na Marsa sterylne pojazdy, gdy już zaczniemy realizować misje załogowe, nic nie powstrzyma bakterii przed kosmiczną ekspansją. To dlatego, że bakterie są nieodłącznym elementem naszych organizmów – żyją w naszym układzie pokarmowym, na naszej skórze i nie tylko.

W związku z powyższym bardzo istotne jest, by zrozumieć, w jaki sposób bakterie mogą przystosować się do życia na innych planetach i czy mogą stanowić zagrożenie dla ludzkich kolonii w przestrzeni kosmicznej. Co nieco w tej kwestii ujawniły już dane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale naukowcy z Niemiec i Holandii postanowili przyjrzeć się sprawie jeszcze bliżej.

Lepsze spojrzenie na bakteryjne zagrożenie w kosmosie

Oczywiście nie wszystkie bakterie są złe. Na przykład, bakterie znajdujące się w naszym układzie pokarmowym stymulują perystaltykę jelit, produkują dla nas witaminy z grupy B i nie tylko. Istnieje jednak mnóstwo typów bakterii, kontaktu z którymi astronauci zdecydowanie woleliby unikać.

Czytaj także: Astronauci przetestują na ISS nową powłokę, która ma zwalczać kosmiczne zarazki

Aby sprawdzić, jak duże ryzyko bakterie mogą stworzyć dla potencjalnych kolonistów Marsa, naukowcy z Niemiec i Holandii umieścili cztery typy bakterii w ośrodku o składzie chemicznym, ekspozycji na promieniowanie UV i atmosferze podobnych do tego wszystkiego, co bezzałogowe łaziki napotkały na Czerwonej Planecie.

Szczepy bakterii wykorzystane przez badaczy to Burkholderia cepacia, Klebsiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc), Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) i Serratia marcescens (pałeczka krwawa). Każda z nich jest zdolna do zainfekowania ludzkiego organizmu i wywołania groźnej choroby.

Niektóre z wymienionych bakterii były w stanie rozmnożyć się w symulowanych marsjańskich warunkach dopiero po podaniu im glukozy. Pozostałe tej glukozy nie potrzebowały. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie zdołały w marsjańskich warunkach przetrwać. To oznacza, że jeśli faktycznie dostaną się do Marsa z astronautami, będą stanowić dla nich zagrożenie.

Choć omówione odkrycie nie jest szczególnie zaskakujące, doskonale podkreśla to, że warto wiedzieć, jakie bakterie prawdopodobnie zabierzemy ze sobą w przyszłe kosmiczne podróże. Warto też odpowiednio przygotować się na ewentualne skutki infekcji takimi bakteriami.

No dobrze, ale kiedy proces kolonizacji Marsa może się rozpocząć? Biorąc pod uwagę to, że NASA jest jeszcze w trakcie wydłużającego się procesu powrotu na Księżyc, stopa pierwszego astronauty nie stanie na Marsie jeszcze przez wiele lat. Poza tym, droga od pierwszego załogowego lądowania na Marsie do kolonizacji planety (o ile ta w ogóle będzie możliwa), będzie bardzo długa.

Źródło: Astrobiology, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.