Nowe turkusowe światła w samochodach. Oznaczają coś ważnego

Maksym SłomskiSkomentuj
Nowe turkusowe światła w samochodach. Oznaczają coś ważnego

Czasy się zmieniają a wraz z nimi zmienia się świat motoryzacji. Na drogach jest obecnych coraz więcej samochodów elektrycznych, ale też samochodów wyposażonych w przeróżne technologie jazdy autonomicznej i mocno wspomaganej. Jednym z liderów w rozwoju tychże jest marka Mercedes-Benz. Ta, jako pierwsza w świecie, dostała zgodę na stosowanie nowych turkusowych świateł w swoich samochodach. Ich aktywacja jest ważnym sygnałem dla innych kierowców na drodze.

Nowe turkusowe światła w samochodach Mercedes-Benz

Koncern Mercedes-Benz otrzymał pierwszą na świecie zgodę na stosowanie specjalnego oświetlenia zewnętrznego podczas jazdy zautomatyzowanej w Kalifornii i Nevadzie w Stanach Zjednoczonych. W Kalifornii zezwolenie dotyczy testowania nowych turkusowych świateł obrysowych w samochodach przy zautomatyzowanej jeździe po autostradach. Jest czasowe i obowiązywało będzie do 2026 roku. W Nevadzie zezwolenie  umożliwia wyposażanie pojazdów produkcyjnych w specjalne światła obrysowe, począwszy od pojazdów EQS z roku modelowego 2026 i pojazdów Klasy S.

Obydwa zezwolenia pozwalają marce Mercedes-Benz uzyskać ważny wgląd w interakcję pojazdów zautomatyzowanych z innymi użytkownikami dróg. Włączenie świateł obrysowych ma zwiększyć akceptację społeczną dla jazdy zautomatyzowanej i przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa drogowego. Aktywowane nowe turkusowe światła w samochodach w wyraźny sposób wizualizują aktywację systemu zautomatyzowanej jazdy na zewnątrz pojazdu.

Mercedes-Benz Drive Pilot
Źródło: Mercedes-Benz

Turkusowe światła obrysowe do zautomatyzowanej jazdy są zintegrowane z przednimi i tylnymi światłami, a także z dwoma lusterkami zewnętrznymi w pojazdach testowych.

Nowe turkusowe światła w samochodach Mercedes-Benz umożliwiają także organom ścigania i funkcjonariuszom policji identyfikację statusu systemu i ustalenie, czy kierowcy mogą wykonywać inne czynności podczas warunkowo zautomatyzowanej podróży. Po włączeniu funkcji Drive Pilot użytkownicy samochodów marki Mercedes-Benz w Stanach Zjednoczonych mogą swobodnie przeglądać Internet i oglądać filmy na centralnym wyświetlaczu pojazdu.

Czy tego rodzaju oznaczenie pojazdów przemieszczających się autonomicznie pojawi się również w samochodach innych marek? Wielu komentatorów uważa, że powinno. Standaryzacja tego elementu może w przyszłości być przedmiotem dyskusji także w Unii Europejskiej.

Źródło: Mercedes-Benz

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.