Mozilla: Nowoczesne auta są koszmarem w kwestii bezpieczeństwa danych

Damian MiśtaSkomentuj
Mozilla: Nowoczesne auta są koszmarem w kwestii bezpieczeństwa danych

Fundacja Mozilla będąca organizacją non-profit poświęciła ponad 600 godzin na zbadanie kwestii prywatności i bezpieczeństwa 25 marek samochodowych. Okazuje się, że polityka przechowywania danych zastosowana w nowoczesnych autach pozostawia sporo do życzenia. Koncerny motoryzacyjne zdaniem badaczy pobierają zbyt wiele informacji o kierowcach.

Co marki samochodowe wiedzą o kierowcach?

Opublikowany przez organizację raport wskazuje, że zdecydowana większość firm nie pozwala kierowcom na łatwe usunięcie przekazanych informacji. Spośród 25 marek, jedynie Renault i Dacia (prawdopodobnie ze względu na RODO i dostępność głównie na terenie UE) umożliwiają każdemu użytkownikowi bezproblemowe usunięcie personaliów z baz danych.

Nie chodzi tu jednak o wyłącznie te poświęcone jeździe. Część z nich gromadzi informacje o cechach genetycznych, zdrowiu czy sferze seksualnej kierowców. Wśród innych danych znalazły się takie pozycje, jak odtwarzane utwory w trakcie podróży czy styl jazdy. Ponadto koncerny mogą uzyskać więcej ciekawych rzeczy o posiadaczu auta z racji podłączonych aplikacji mobilnych, jak przykładowo Mapy Google.

Na domiar złego ponad 70% marek samochodowych może sprzedawać i udostępniać posiadane informacje o użytkownikach m.in. firmom gromadzącym dane czy dostarczycielom usług. Natomiast 13 spośród wszystkich zbadanych, przekaże zgromadzone treści instytucjom rządowym bez nakazu sądowego.

Tesla Model 3
Tesla Model 3 (2023) / foto. Tesla

Czy marki samochodowe dbają o bezpieczeństwo danych kierowców?

Kolejnym zbadanym kryterium przez ekspertów z Fundacji Mozilli jest spełnianie określonych przez organizację Minimalnych Standardów Bezpieczeństwa. Niemniej jednak, badaczom nie udało się uzyskać od większości koncernów motoryzacyjnych informacji o szyfrowaniu danych personalnych, będących podstawową uwzględnioną kwestią, ponieważ często nie uzyskali odpowiedzi w tej sprawie. Możliwe, że przedstawiciele firm nie mogli udzielić szczegółów ze względu na regulacje panujące wewnątrz koncernów.

Tak czy inaczej, w ciągu ostatnich trzech lat u 17 marek doszło do wycieków danych i innych naruszeń grożących prywatności kierowców. Sama lista sprawdzonych aut prezentuje się następująco w kolejności od najlepszej do najgorszej pod kątem dokonanej oceny odnośnie do bezpieczeństwa danych:

  1. Renault
  2. Dacia
  3. BMW
  4. Subaru
  5. Fiat
  6. Jeep
  7. Chrysler
  8. Dodge
  9. Volkswagen
  10. Toyota
  11. Lexus
  12. Ford
  13. Lincoln
  14. Audi
  15. Mercedes-Benz
  16. Honda
  17. Acura
  18. Kia
  19. Chevrolet
  20. Buick
  21. GMC
  22. Cadillac
  23. Hyundai
  24. Nissan
  25. Tesla

Fundacja Mozilla przekonuje do podpisania petycji, która ma przyczynić się do zmian w kwestii zbierania poufnych danych przez koncerny motoryzacyjne. Link do jej polskiej wersji znajduje się tutaj: Firmy samochodowe: wstrzymajcie programy, w ramach których gromadzicie ogromne ilości danych.

Źródło: Fundacja Mozilla. Grafika otwierająca: Mercedes-Benz

Udostępnij

Damian MiśtaZmieniająca się rzeczywistość fascynowała go od zawsze. Otwarty na nowości, więc technologiczne i "geekowskie" terminy są mu niestraszne. Wychodzi z założenia, że warto się czemuś przyjrzeć przed pochopną oceną. Chętnie dzieli się informacjami, ale w życiu prywatnym ceni sobie spokój. Jako freelancer na portalu Instalki.pl publikuje wiadomości, poradniki i inne teksty.