UPC i opłaty za niezamówione usługi. UOKiK na to nie pozwoli

Maksym SłomskiSkomentuj
UPC i opłaty za niezamówione usługi. UOKiK na to nie pozwoli

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponownie wkracza do akcji. Tomasz Chróstny poinformował o postawieniu zarzutów firmie UPC Polska, której to grozi kara do 10 procent obrotów. Wszystko przez dodatkowe opłaty, jakimi podmiot ten obciążał swoich klientów. UPC wydawało się, że podwyższenie miesięcznym zobowiązań jest zgodne z prawem, jeśli konsument otrzyma dodatkowe kanały telewizyjne i szybszy internet.

UPC z zarzutami UOKiK

Od 1 lutego 2019 roku do 1 kwietnia 2022 roku UPC Polska w ramach programu „Więcej korzyści dla Ciebie” postanowiła podwyższać klientom abonament. Problem dotyczył osób mających umowy na czas nieokreślony. Spółka wysyłała konsumentom wiadomość, komunikując im podwyższenie opłat. W zamian otrzymywali oni dostęp do większej liczby kanałów lub szybszy internet. Dodatkowa opłata wynosiła od 4 do 8 złotych miesięcznie.

Abonenci mogli wypowiedzieć umowę z UPC, zgłosić rezygnację ze zmian przed wprowadzeniem lub skorzystać z oferty. Korzystając z niej mogli zrezygnować w ciągu 6 miesięcy, dostając tym samym zwrot różnicy w abonamencie. Podejście to miało zasadniczą wadę, którą dostrzegł UOKiK.

Wszystkie powyższe opcje oznaczały, że to na konsumentach spoczywał ciężar braku wyrażenia zgody na usługi, który nie zamawiali. Takie działanie jest prawnie zakazane. Program zakładał świadczenie usług o innych parametrach niż zamawiane, a przedsiębiorca nie miał zgody użytkowników na nowe opłaty i ich uruchomienie.

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, nie ma wątpliwości:

Niedopuszczalne jest pobieranie opłat za niezamówione produkty i usługi. Pamiętajmy, iż włączenie jakichkolwiek świadczeń, odpłatne dodanie ich do wcześniej zawartej umowy, musi się odbyć za wyraźną i świadomą zgodą konsumentów, a brak odpowiedzi takiej zgody nie stanowi. Spółka UPC Polska narzuciła swoim klientom kształt produktów i ich wyższą cenę, po czym zobligowała ich do podjęcia działań w celu zablokowania zmian, o które nie wnioskowali

Kara może być wysoka

Zgodnie z artykułem 5 ustawy o prawach konsumenta, spełnienie przez przedsiębiorcę świadczenia niezamówionego przez konsumenta, takiego jak to opisywane, następuje na ryzyko przedsiębiorcy. Z tego powodu nie może nakładać ono na konsumenta żadnych zobowiązań.

Jeśli zarzuty UOKiK się potwierdzą UPC Polska grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu.

Źródło: UOKiK

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.