Spotify w tarapatach?

Andrzej SitekSkomentuj
Spotify w tarapatach?
{reklama-artykul}
David Lowery znany jako lider alternatywnych zespołów rockowych Cracker i Camper Van Beethoven, oskarżył Spotify o kopiowanie i rozprowadzanie kompozycji bez zezwolenia lub informowania o procederze posiadaczy praw autorskich.

Pozew trafił do sądu federalnego w Los Angeles, w ostatni poniedziałek. W dokumencie Lowery oskarża giganta m.in. o lekceważenie prawa, które dotyczy zezwolenia na kopiowanie materiałów chronionych prawem autorskim.

Frontman Cracker i Camper Van Beethoven podnosi, że prawo do wykonania, które obejmuje jedynie odtwarzanie nagrań, nie obejmuje możliwości zdobycia utworu, a Spotify je pośrednio lub bezpośrednio umożliwia.

Poza działalnością artystyczną Lowery posiada dyplom z matematyki i jest wykładowcą na Uniwersytecie Georgia. Badając posunięcia Spotify, muzyk stwierdził, że cztery utwory Camper Van Beethoven i Cracker zostały podjęte bez jego zgody przez ponad 75 mln użytkowników Spotify.

dacid lowery 01David Lowery. Foto: Jason Thrasher

W pozwie Lowery zarzucił również szwedzkiej firmie nieuczciwe praktyki handlowe. Zarzuty dotyczą arbitralnej struktury płatności i obniżania wartości należności licencyjnych. Według muzyka Spotify nie wykazuje również należytej staranności w kwestii zabezpieczenia praw mniej znanych muzyków.

Spotify najczęściej negocjuje wysokość opłat w wypadku najlepszych artystów, którzy mają środki, aby obronić swoje dzieła, ale jest mniej sumienny w tropieniu posiadaczy licencji muzyki słabiej znanych lub niezależnych artystów.

Rzecznik Spotify, Jonathan Price, oświadczył, że firma „zobowiązała się do płacenia twórcom i wydawcom każdej należnej im kwoty”. Dodał również, iż niekiedy bardzo trudno ustalić, kto jest właścicielem praw do utworu muzycznego, zaś w takich przypadkach następuje uchylenie należności licencyjnych aż do czasu, gdy prawni właściciele się odnajdą.

Dodajmy, że jeszcze w czerwcu założyciel Spotify, Daniel Ek, powiedział, iż jego firma wypłaciła ponad 3 mld dolarów opłat licencyjnych. Ek podkreślił także, że strumieniowanie muzyki doprowadziło do hossy w branży muzycznej, która ożywiła ją po długim okresie stagnacji.

Kancelaria Michelman & Robinson, LLP, która reprezentuje Lowery’ego, będzie domagać się co najmniej 150 mln dolarów odszkodowania od Spotify.

Źródło: phys.org

Udostępnij

Andrzej Sitek