Rządowy test jakości sieci komórkowych. Jeden operator z przewagą

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Rządowy test jakości sieci komórkowych. Jeden operator z przewagą

Zakończono ogólnopolskie testy jakości sieci mobilnych zorganizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji i Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy. Celem badania jest określenie, jaki jest rzeczywisty stan dostępności usług mobilnych w Polsce.

Podczas testów sprawdzono zasięg i transfer danych największych operatorów komórkowych: Orange, Play, T-Mobile i Plus.

Ministerstwo Cyfryzacji sprawdza, który operator jest najlepszy

Ministerstwo Cyfryzacji podsumowało dziś w Olsztynie program testów jakości sieci komórkowych. Urzędnicy zapowiadają, że dzisiejsze podsumowanie to dopiero początek programu pomiarów jakości polskich sieci mobilnych składającego się z dwóch etapów.

W 2023 roku wykonano testy, który zakres jest ogólnopolski. Zbadane zostały sieci czterech największych operatorów komórkowych: Orange, Play, T-Mobile i Plus. Pomiary jakości zostały przeprowadzone w sześciu miastach w każdym z województw, wzdłuż 2700 kilometrów linii kolejowych i na 7300 kilometrach dróg o różnej klasie.

Bardziej szczegółowe pomiary dla każdego z 16 województw odbędą się w kolejnych latach.

Na bazie zrealizowanych pomiarów jakości sieci mobilnych przez Instytut Łączności PIB, zauważalna jest przewaga operatora Polkomtela, w zakresie prędkości pobierania danych. Przewaga ta jest zauważalna w większości miejscowości, które zostały objęte pomiarami.” – czytamy w oficjalny komunikacie.

Wyniki pomiarów przepływności dla poszczególnych kategorii pomiarowych – skala kraj
Wyniki pomiarów przepływności dla poszczególnych kategorii pomiarowych – skala kraj / foto. MC

Z badania wynika, że to operator sieci Plus oferuje najwyższą jakość usług. Szczegóły znajdziecie w dokumencie Prezentacja​ Program​ Pomiarów​ Sieci​ Mobilnych, do pobrania na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Zasięg w samochodzie i pociągu

Instytut Łączności prowadził pomiary w czasie jazdy samochodem i podróży pociągiem, według scenariuszy odtwarzających typowe zachowania użytkowników komórek. W czasie połączeń głosowych w sieci bezprzewodowej specjaliści zbadali jakość mowy z pomocą międzynarodowego standardu POLQA, a korzystając z transmisji danych sprawdzą przepływność i dostępność usług. Zbadali też dostępność sieci, jakość sygnału i rodzaj technologii wykorzystywanej przez ich urządzenia.

Badanie ma pokazać, jaka jest rzeczywista dostępność sieci różnych generacji (od 2G do 5G), jakość rozmów i transmisji danych. Na tej podstawie Ministerstwo będzie mogło planować między innymi przydział nowych częstotliwości na potrzeby operatorów komórkowych.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.