Popularny YouTuber Etika odnaleziony martwy – to jego ostatnie nagranie

Maksym SłomskiSkomentuj
Popularny YouTuber Etika odnaleziony martwy – to jego ostatnie nagranie
Tragiczny finał trwających tydzień poszukiwań popularnego YouTubera o pseudonimie Etika, któremu udało się zgromadzić ponad 800 000 fanów na YouTubie i Twitchu. Twórca treści związanych przede wszystkim z konsolami Nintendo, został odnaleziony martwy w wodach cieśniny East River na Manhattanie. W zeszłym tygodniu Etika opublikował w sieci wideo, które brzmiało jak swoisty list pożegnalny i zawierało deklaracje dotyczące chęci popełnienia samobójstwa.


Desmond „Etika” Amofah został uznany za zaginionego 20 czerwca, w 36 godzin po opublikowaniu swojego 8-minutowego nagrania na swoim drugim kanale w serwisie YouTube, o nazwie Tr1Iceman. Film został usunięty, gdyż „naruszał standardy społeczności” serwisu. Od tego czasu w sieci umieściło je ponownie wiele osób chcąc zwrócić uwagę na narastający problem samobójstw. „Nie da się pomóc komuś, kto nie chce sam sobie pomóc”, mówi Etika w swoim ostatnim nagraniu. Nagranie zamieszczamy poniżej.

Zachowanie Desmonda Amofah przez ostatnie 10 miesięcy budziło spory niepokój u zrzeszonej wkoło niego społeczności. 29-latek celowo umieścił w październiku 2018 roku na swoim kanale treści pornograficzne. Gdy YouTube czasowo dezaktywowało jego kanał po raz pierwszy publicznie mówił o tym, że chce umrzeć.

W kwietniu bieżącego roku Amofah transmitował na żywo interwencję nowojorskiej policji, która została wezwana do jego mieszkania w związku z próbą samobójczą. Okazało się, że to nie była pierwsza próba samobójcza Etiki, a twórca treści miał wcześniej problemy psychiczne. W efekcie interwencji YouTuber został umieszczony tymczasowo w szpitalu psychiatrycznym.

W maju Amofah zaatakował policjanta i ponownie trafił do szpitala psychiatrycznego.

O śmierci Etiki poinformował m.in. profil YouTube Creators w serwisie Twitter.


W Polsce działa specjalny numer telefonu dla dzieci i młodzieży mających myśli samobójcze. Telefon Zaufania dostępny pod numerem 116 111 obsługuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Źródło: NYPD, Kotaku, YouTube

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.