Jest 2024 rok, a Polacy wciąż uważają 5G za szkodliwe

Piotr MalinowskiSkomentuj
Jest 2024 rok, a Polacy wciąż uważają 5G za szkodliwe

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) opublikował właśnie wyniki najnowszego badania konsumenckiego klientów indywidualnych. Rezultaty dosyć jasno wskazują na to, że obywatele dostrzegają prowadzone wokół nich inwestycje i są zadowoleni z ich poziomu. Nadal jednak pojawia się mnóstwo negatywnych opinii odnośnie do 5G, te dotyczą głównie kwestii zdrowotnych. Dlaczego tak się dzieje?

5G wciąż przeraża mieszkańców naszego kraju

UKE postanowił przyjrzeć się wielu kwestiom, więc gorąco zachęcamy do lektury całego dokumentu (użyjcie hiperłącza na samym dole artykułu). My dziś skupimy się głównie na jednym aspekcie badania, które zapewne wśród wielu ludzi wzbudzi sporo kontrowersji. Mowa bowiem o rozdziale zatytułowanym „Sieć 5G” – dane tam zaprezentowane są naprawdę ciekawe. Na samym wstępie warto wspomnieć, iż do przedsięwzięcia zaangażowano 1802 osoby.

Okazuje się, że aż 78% badanych słyszało o sieci komórkowej nowej generacji. Taki sam procent twierdzi, że obecne parametry świadczenia usług mobilnych są wystarczające. Mało kto natomiast (7%) miał świadomość na temat prowadzonej przez UKE aukcji dotyczącej częstotliwości 5G z zakresu 3400 – 3800 MHz. Tu raczej trudno szukać większych zaskoczeń. Prawdziwe rewelacje pojawiają się przy okazji kolejnych pytań ankietowych.

Źródło: UKE

Jeśli chodzi o zagrożenia związane z siecią 5G, to 36% respondentów nie ma wiedzy na ich temat lub nie potrafi ich wymienić. Dalej mamy do czynienia z 34% osób, które widzą przeszkodę przede wszystkim w konieczności wymiany sprzętów na bardziej nowoczesne. Kolejne dwa miejsca (29 i 27%) zajmują odpowiedzi wskazujące na negatywny wpływ na zdrowie oraz środowisko naturalne. Te spiskowe teorie i fake newsy wciąż mają się niestety bardzo dobrze wśród internautów.

Źródło: UKE

Okej, a co jeśli stacja bazowa miałaby stanąć blisko domu badanych? Nie zgodziłoby się na to 49% z nich, nawet jeśli znacząco wzrosłaby jakość świadczenia usług mobilnych. Ma na to mieć wpływ przeświadczenie, że pole elektromagnetyczne może negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka – tak odpowiedziało 52% respondentów. Trzeba więc przyznać, iż taka teoria też ma wzięcie u Polaków.

Polacy mało wiedzą na temat 5G

UKE postanowiło także zbadać wiedzę odnośnie do faktów i mitów 5G – tutaj wyniki są dosyć mieszane. Dobre strony sieci rozpoznało aż 80% internautów, mowa tu o możliwości rozwijania nowych technologii czy dostarczania lepszej jakości usług. Mimo to wciąż sporo osób wierzy w fałsz, bowiem aż 49% osób jest przekonana o szkodliwym wpływie na zdrowie i środowisko. Oprócz tego 37% ludzi twierdzi, że technologia służy do podsłuchiwania społeczeństwa, 24% natomiast uważa ją za broń wojskową.

Źródło: UKE

Najliczniejsza grupa badanych (62%) myśli natomiast, że implementacja 5G poskutkuje koniecznością wymiany sprzętów. Ile osób natomiast odpowiedziało poprawnie na większość pytań? Zaledwie 14%, co jest dosyć przerażające.

Pozostaje więc liczyć na to, że obecny minister cyfryzacji zabierze się za realizację projektów edukacyjnych odnośnie do 5G. Jak bowiem widać – wiedza na temat technologii nie stoi na najwyższym poziomie.

Źródło: UKE / Zdjęcie otwierające: pexels.com (@z-z-2157359)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.